27.11.2020/11:32

Kierowniczce sklepu Ikea grozi do 2 lat więzienia. Rozpoczął się proces

Przed krakowskim sądem rozpoczął się dziś proces kierowniczki z sieci Ikea, którą prokuratura oskarżyła o ograniczanie praw pracowniczych ze względu na wyznanie. Menedżerki broni prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, mecenas Jacek Trela. Jako oskarżyciel wystąpi rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga – podaje serwis wp.pl.

Proces jest echem głośnej sprawy sprzed ponad roku, kiedy to Ikea zwolniła pracownika po tym, jak ten wziął urlop na żądanie, aby nie uczestniczyć w organizowanym przez firmę dniu solidarności z osobami wykluczonymi LGBT.

Pracownik opublikował też na wewnętrznym forum sieci handlowej komentarz z dwoma cytatami z Biblii, mówiącymi o tym, że "biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich" i że "ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość; obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli".

W lipcu 2019 r. Państwowa Inspekcja Pracy wszczęła kontrolę w krakowskim sklepie sieci Ikea, w którym zatrudniony był zwolniony pracownik. Inspektorzy nie znaleźli jednak nieprawidłowości. Co innego prokuratura, która zdecydowała się na postawienie zarzutu kierowniczce ds. zarządzania zasobami ludzkimi w sieci Ikea. Kobiecie postawiono zarzut popełnienia występku polegającego na ograniczaniu praw pracowniczych ze względu na wyznanie. Teraz ten zarzut ponowiono w akcie oskarżenia.

Prokuratura powołała jako biegłego profesora Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ks. Henryka Witczaka. Duchowny mówił w Radiu Maryja, że ”Flaga LGBT to symbol cywilizacji śmierci” a akty homoseksualne opisywał jako ”obrzydliwość w oczach Boga” – czytamy w wp.pl.

Na dzisiejszą rozprawę karną, podobnie jak i przed sądem pracy, obrońcy kierowniczki Ikea wezwali pracowników firmy, którzy poczuli się zagrożeni internetowym wpisem zwolnionego pracownika. Biuro prasowe Ikea Retail w Polsce, w krótkiej odpowiedzi na pytania wp.pl, napisało, że „pomimo że nie jesteśmy stroną tego postępowania, w pełni wspieramy naszą koleżankę”.

Więcej na wp.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także