15.12.2017/10:43

Kolejne posiedzenie komisji, kolejne poprawki. Stacje paliw jednak bez zakazu handlu w niedziele?

W piątek z samego rana senackie komisje po raz kolejny zajęły się rozpatrywaniem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Zaopiniowały jeden wniosek i 27 poprawek zgłoszonych w trakcie dyskusji na posiedzeniu plenarnym, jaka odbyła się w nocy z czwartku na piątek (trwała do ok. 1 w nocy). Pojawiło się kilka nowości, nastąpił także kolejny zwrot akcji w sprawie handlu na stacjach paliw.

Przypomnijmy, że we wtorek senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej opowiedziały się za tym, aby handel w niedziele na stacjach paliw płynnych został ograniczony jedynie do tych stacji, w przypadku których sala sprzedaży nie przekracza 80 mkw. W piątek komisje po raz kolejny wypowiedziały się w tej kwestii, tym razem przychylając się jednak do stanowiska rządu i opiniując wspomnianą poprawkę negatywnie - pięciu senatorów głosowało za, sześciu było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

W piątek rano pozytywnie zaopiniowano poprawki uszczelniające ustawę, dotyczące handlu w kwiaciarniach, cukierniach, piekarniach i lodziarniach. Doprecyzowano, że za takie placówki uznane zostaną tylko te, w przypadku których przeważająca działalnością będzie sprzedaż kwiatów, handel wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi. Poszerzono także treść przepisu pozwalającego na otwieranie sklepów w niedziele w sytuacji, kiedy za ladą stanie ich właściciel - osoba fizyczna. Zgodnie z poprawką, taka osoba będzie mogła handlować jedynie "we własnym imieniu i na własny rachunek".

Po raz kolejny - i to wbrew stanowisku rządu - senatorowie z komisji poparli poprawkę zmierzającą do wprowadzenia limitu powierzchni dla sklepów zlokalizowanych na dworcach. Zgodnie z poprawką, w niedziele w takich lokalizacjach otwarte pozostaną jedynie placówki handlowe o powierzchni maksymalnie 80 mkw. Pozostawiono również wymóg działania takich sklepów "w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych".

Senackie komisje pozytywnie zaopiniowały poprawki dotyczące sprzedaży w niedziele ryb oraz handlu w jednostkach wojskowych (poprzednio: garnizonach). Poparto również poprawkę gwarantującą wyłączenie spod niedzielnego zakazu podmiotów gastronomicznych (tutaj kryterium także będzie rodzaj przeważającej działalności), jak również kilka poprawek o charakterze redakcyjnym.

Negatywnie zaopiniowano większość poprawek senatorów opozycyjnych. Komisji nie spodobały się pomysły takie, jak wprowadzenie zakazu we wszystkie niedziele już od marca 2018 r., wyłączenie spod niedzielnego zakazu sprzedaży bezpośredniej, handlu drobiem lub wędlinami, zakazanie sprzedaży alkoholu, zakazanie akwizycji, czy zakazanie działalności sklepów po godzinie 13.

Zagłosowano również przeciwko poprawce, która mogłaby zaowocować różnymi regulacjami w różnych regionach Polski - to sejmiki województwa miałyby decydować o tym, jakie sklepy otwierać będzie można w niedziele. Podobny los spotkał poprawkę uprawniającą przedsiębiorców do samodzielnego wybierania, w które dwie niedziele w miesiącu (w 2018 r.) chcieliby otworzyć sklepy (o swoich zamiarach z wyprzedzeniem mieliby informować Państwową Inspekcję Pracy).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.