15.03.2020/15:11

Konfederacja Lewiatan: trzeba pomóc najbardziej poszkodowanym branżom

Pracodawcy zrzeszeni w Konfederacji Lewiatan skierowali do rządu postulaty działań, które pomogą firmom przetrwać.

Wstrzymanie działalności wielu firm, oznaczać będzie jednak poważne straty, a w wielu przypadkach utratę ich płynności finansowej i problem z dalszym funkcjonowaniem.

Dlatego konieczne jest m.in. uruchomienie nieoprocentowanych kredytów z odroczonym terminem spłaty, dotacji na pokrycie kosztów stałych działalności dla firm, które utraciły zdolność regulowania zobowiązań, zwiększenie gwarancji BGK czy limitów pomocy de minimis.

Wstrzymanie działalności firm, spowodowane wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce, oznaczać będzie poważne straty, a w wielu przypadkach utratę płynności finansowej i problem z dalszym funkcjonowaniem. Brak sprzedaży i przychodów, przy jednoczesnej konieczności zapewnienia wypłat wynagrodzeń pracowników, ponoszenia kosztów stałych działalności, tj. koszty najmu lub dzierżawy lokalu, opłaty za energię, ochronę, podatki i składki ZUS, oznacza dla przedsiębiorców, którzy nie posiadają zgromadzonej gotówki konieczność zadłużenia przedsiębiorstwa i walkę o przetrwanie.

W ślad za radykalnymi działaniami służącymi ochronie zdrowia obywateli, należy zastosować równie daleko idące wsparcie dla przedsiębiorców, działających w najbardziej poszkodowanych branżach.

Lewiatan proponuje następujące rozwiązania, które pozwolą firmom przetrwać ten trudny okres:

Wsparcie przy wypłacie wynagrodzeń

Kluczowe dla przetrwania firm jest utrzymanie płynności finansowej, dlatego przygotowywany Pakiet osłonowy musi wesprzeć przedsiębiorców w wypłacie wynagrodzeń i spłacie zobowiązań wobec innych firm - a więc przeciwdziałać efektowi domina, w którym bankructwo jednego podmiotu pociąga za sobą kolejne.

Uruchomienie nieoprocentowanych kredytów

Należy bezwzględnie uruchomić nieoprocentowane kredyty z odroczonym terminem spłaty, dotacje na pokrycie kosztów stałych działalności dla firm, które utraciły zdolność regulowania zobowiązań. Należy zwiększyć gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego i limity pomocy de minimis.

Uchylenie sankcji dla dłużnika

Należy uchylić wszelkie sankcje przewidziane za nieterminowe regulowanie zobowiązań, w szczególności te nakładane na dłużnika w ramach ulgi na złe długi w PIT, CIT i VAT.

Uwzględniając braki kadrowe w firmach powodowane zamknięciem szkół i przedszkoli apelujemy o odroczenie wszystkich terminów i obowiązków przypadających do spełnienia w marcu i kwietniu 2020 r., w szczególności terminów sporządzenia, podpisania i złożenia sprawozdań finansowych, złożenia deklaracji i zeznań podatkowych, zapłaty podatków i składek ZUS.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.