06.03.2020/13:09

Kongres Mięsny 2020: Innowacje napędzają rozwój branży mięsnej [RELACJA Z DEBATY]

Najnowsze rozwiązania

Liderzy rynku mięsa i wędlin szeroko wykorzystują najnowsze technologie produkcyjne. Do firm szczególnie mocno stawiających na innowacyjność zalicza się Indykpol. – Mam przyjemność prezentować sektor drobiarski, który odnosi olbrzymi sukcesy w Europie. Oczywiście nie dzieje się to przypadkowo. Stoi za tym ogrom pracy. Kontrolujemy cały proces produkcyjny w myśl „od pola do stołu”. Kluczowe w tych działaniach jest wsłuchanie się w głos konsumentów – komentował Maciej Sośnicki, dyrektor zarządzający ds. operacyjnych Grupy Indykpol. – Działania, które realizujemy, to m.in. projekty optymalizacji zużycia mediów, wykorzystanie energii pozyskanej z paneli fotowoltaicznych czy automatyzacja procesów produkcyjnych – wymienił.

Marek Jurkiewicz, prezes Zakładów Drobiarskich Res-Drob, zaznaczył, że żyjemy w kulturze ciągłego doskonalenia. – Określamy kluczowe obszary w ramach naszej struktury, czy też w łańcuchu dostaw, i w każdym z tych ogniw staramy się być liderem kategorii, czyli osiągnąć BAT (z ang. best available technology), czyli najlepsze dostępne techniki. Jeżeli zatem mówimy np. o logistyce żywca, o dobrostanie, to tu chcemy mieć „biznes klasę” dla naszych ptaków. Tak, aby w jak najbardziej komfortowych warunkach mogły podróżować do naszego zakładu ¬– podkreślił panelista. Dodał, że jeśli chodzi o processing, tu również wybiera rozwiązania, które dają największy komfort i najlepsze efekty ekonomiczne.

Ciągłe zmiany

Uczestnicy debaty zwracali uwagę, że rynek technologii dla branży mięsnej szybko ewoluuje. – Obecnie kupując maszynę mamy świadomość, że najprawdopodobniej jej kolejna wersja jest już na liniach produkcyjnych. To, co kupujemy, za chwilę będzie przestarzałe. To tak, jak z laptopami czy innymi urządzeniami – tłumaczył Waldemar Skorupka, prezes QFG. – W naszej firmie, podobnie jak w zakładach moich przedmówców, też oszczędzamy wodę, też staramy się wdrażać innowacje tam, gdzie przełoży się to na przyspieszenie pracy – dodał.

Maszyny, żeby działać potrzebują energii. Innowacje nie omijają też tego obszaru. Dr Lech Wojciechowski, kierownik zespołu badań i strategii w firmie Duon, akcentował, że jego przedsiębiorstwo oferuje innowacje procesowe. – Dzięki nim firmy mięsne mogą wdrażać nowoczesne rozwiązania. Nasza firma przez ofertę Smart Gaz dostosowuje ofertę indywidualnie do potrzeb firm. Proponowane przez nas rozwiązania są efektywne i ekonomiczne – zaznaczył.

Pytany, czy zainteresowane wdrożeniem takiego rozwiązania przedsiębiorstwa mogą liczyć na dofinansowania, odparł, że o ile dofinansowań jako takich raczej się nie spotyka, to można dostać pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu Energia Plus. – Można też dostać premię, której wysokość zależy od wdrożonego rozwiązania – dodał dr Lech Wojciechowski.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.