28.01.2020/12:07

Koniec z darmowym ładowaniem samochodów elektrycznych na stacjach Orlenu i Lotosu

Paliwowi giganci wprowadzają opłaty dla kierowców za ładowanie samochodów elektrycznych przy swoich stacjach - donosi "Rzeczpospolita". Przyczyną są lawinowe wzrosty cen prądu w Polsce.

Gazeta poinformowała, że od poniedziałku opłaty obowiązują już przy stacjach Lotosu. Podobny krok najpóźniej do końca czerwca wykona PKN Orlen.

Eksperci spekulują, że wprowadzenie opłat za e-tankowanie, w połączeniu z coraz droższym prądem, mogą spowolnić rozwój rynku elektrycznych samochodów w Polsce. Według "Rzeczpospolitej", przejechanie 100 km samochodem elektrycznym kosztuje obecnie ponad 50 zł, ale niedługo cena skoczy do 70 zł.

Jak zachowają się w tej sytuacji centra handlowe oraz sieci sklepów takie jak Lidl, Kaufland, Auchan, czy Intermarche, oferujące przy swoich punktach możliwość ładowania samochodu elektrycznego? Przekonamy się już niebawem.

Dodaj komentarz

1 komentarz

 • Owen 24.03.2020

  Szkoda, że nie ma już tych redaktorów, którzy zgodnie z praktyką dziennikarską przed opublikowaniem artykułu sprawdzą informacje w co najmniej dwóch źródłach.

  Droga redakcji, zakładając, że:
  - miejski samochód elektryczny ma pojemność akumulatorów 35 kWh,
  - będzie ładował się w TAURON przez aplikacje mobilną eMap od TAURONA

  to zapłaci:
  dla stacji DC: 2,21 zł x 35 kWh = 77,35 i zrobi na tym akumulatorze realnie jakieś 300 km, więc 100 km kosztuje w NAJGORSZYM przypadku 25 zł.
  dla stacji AC: 1,40 zl * 35 kWh = 49 zł. 100 km za 16 zł

  Jeżeli ma czas na ładowanie się w domu z normalnego gniazdka to zapłaci za pełne baterie 0,65 zł * 35 kWh = 22,75 (już z opłatą dystrybucyjną), a koszt pokonania 100 km wyniesie: 7,60 zł.

  I co na to redakcja?

  Jeżeli zaś ktoś będzie ładował

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.