23.01.2020/17:53

Koniunktura konsumencka w Polsce w styczniu 2020 roku

Według danych GUS w styczniu odnotowano poprawę przyszłych nastrojów konsumenckich, przy jednoczesnym niewielkim pogorszeniu obecnych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca. Dla większości składowych indeksu nadal dominują optymistycznie nastawieni konsumenci. 

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) ukształtował się na poziomie 3,7 i był o 0,6 pkt proc. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca. Wynik wyprzedzającego wskaźnika (WWUK) – w porównaniu z grudniem wzrósł o 0,2 pkt. proc. do poziomu -0,6.

Wśród składowych bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej największy wzrost odnotowano w przypadku oceny obecnej sytuacji finansowej. Największe spadki miały miejsce w przypadku oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów.

W ocenie wyprzedzającej na podwyższenie wskaźnika miesiąc do miesiąca, najbardziej wpłynęła ocena przyszłego poziomu bezrobocia. Z kolei w kierunku spadku wskaźnika oddziaływała ocena przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.