21.08.2018/16:12

Konsumenci nie otrzymują informacji o alternatywie dla papierosów

Instytut Staszica ocenił, że osoby kupujące papierosy są pozbawieni informacji o alternatywnych, mniej szkodliwych wyrobach tytoniowych. To efekt obowiązującej od zeszłego roku ustawy antytytoniowa.

O sprawie pisze portal biznes.interia.pl. Wspomniana ustawa zakazuje sprzedawcom udzielania jakichkolwiek informacji o wyrobach tytoniowych, przez co zabronione jest również pokazywanie różnic pomiędzy różnymi wyrobami nikotynowymi. Zdaniem Instytutu Staszica zakaz ten jest ograniczeniem prawa konsumentów do pełnej i rzetelnej informacji o produkcie.

W raporcie powołano się także na sposób prowadzenia polityki w tym zakresie przez inne kraje. Instytut powołał się m.in. na Stany Zjednoczone, w których tamtejsza Agencja Żywności i Leków z jednej strony zachęca palaczy do terapii, a z drugiej prowadzi szeroką akcję informacyjną, promującą mniej szkodliwe produkty tytoniowe.   

– Skoro na opakowaniach widnieją ostrzeżenia, że papierosy powodują śmiertelne zagrożenie dla palących, to pożądane wydaje się dopuszczenie możliwości informowania palaczy o alternatywach mniej szkodliwych dla ich zdrowia – argumentują autorzy raportu, cytowani przez portal.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce papierosy regularnie pali ok. 9 mln osób. Wartość rynku w 2016 roku wyniosła 29 mld zł, a dochód z podatku od produkcji i konsumpcji ponad 24 mld zł. Dochód z eksportu sięgnął w 2016 roku ponad 8,7 mld zł. Polska jest drugim po Niemczech producentem wyrobów tytoniowych w Europie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.