18.09.2018/13:29

Konsumenci zza oceanu polubili syntetyczne mięso i nabiał

Amerykanie pochłaniają sztuczne mięso i mleko w ilości, jak nigdy dotąd. Konsumpcja „syntetyków” rośnie. Hodowanie mięsa w laboratoriach wkrótce może okazać się realną alternatywą dla przemysłowej hodowli zwierząt – podaje portal forsal.pl.

Jak czytamy, „czyste mięso” to takie, które wyprodukowane zostało w laboratorium. Po tym, jak w 2003 roku w Maastricht wyhodowany został w ten sposób pierwszy burger, Amerykanie coraz chętniej sięgają po imitację mięsa i mleka do tego stopnia, że – według informacji agencji Bloomberg – na rynku zaczyna brakować substytutów. Stowarzyszenie Otwarte Klatki podaje, że od tego czasu koszt czystego mięsa obniżył się ponad 1000-krotnie. Obecnie istnieje już ponad 25 firm zajmujących się komercjalizacją tego typu produktu.

Sprzedaż substytutów, które zastępują wszystkie rodzaje produktów zwierzęcych, wzrosła. Obecnie według Nielsena, to rynek o wartości 3,7 mld dolarów.

I tak na przykład sprzedaż substytutu mięsa z roślin wzrosła o 23 proc. w ciągu roku – osiągnęła wartość 684 mln dolarów. Firma z Doliny Krzemowej Beyond Meat jest liderem pod względem sprzedaży – zagarnęła 70 proc. rynku.

To nie wszystko. Już jedna ósma mleka kupowanego w sklepach nie pochodzi od krowy, ale od roślin. Sprzedaż jogurtów bez mleka, bezmlecznych serów i wegańskich lodów gwałtownie rośnie – o 40 proc. i więcej. Dla porównania, sprzedaż detaliczna żywności rośnie o ok. 2 proc.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki powołując się na słowa Macieja Otrębskiego, strategic partnerships manager w kampanii RoślinnieJemy podaje: „Dostrzegamy ogromne skupienie kapitału wokół koncepcji czystego mięsa. W start-upy pracujące nad rozwojem technologii zainwestowali między innymi Bill Gates czy Richard Branson, natomiast najciekawszym wydaje się być zaangażowanie w czyste mięso firm takich jak izraelski Soglowek Food Group, czy niemieckiego PHW”.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • polak 27.06.2020

    (komentarz niezgodny z regulaminem forum)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.