27.12.2016/12:51

Korekty prognoz zbiorów zbóż na świecie

Pod koniec października oraz w listopadzie kolejne agencje analityczne podwyższyły prognozy globalnych zbiorów zbóż. Według Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ) produkcja ziarna w bieżącym sezonie sięgnie 2077 mln ton, czyli będzie o 4% wyższa w relacji rocznej. Jeszcze miesiąc wcześniej szacunki wskazywały na zbiory w wysokości 2069 mln ton. Ten poziom zawdzięczamy rekordowym zbiorom zarówno pszenicy (748 mln ton, +1,5%) jak i kukurydzy (1035 mln ton, +6,6%) - piszą w komentarzu eksperci BZ WBK.

Sytuacja na rynku pszenicy jest dość trudna w przypadku unijnych rolników. O ile w większości krajów należących do czołowych eksporterów pszenicy (Rosja, USA, Kanada, Australia), jej produkcja w tym roku jest istotnie wyższa niż rok wcześniej, o tyle w UE, według szacunków Komisji Europejskiej, może być o 11% niższa. Co więcej, jakość ziarna prawdopodobnie będzie relatywnie niska.

Biorąc pod uwagę powyższe SG prognozuje, że w bieżącym sezonie eksport pszenicy z UE wyniesie 23,4 mln ton, o 25% mniej w relacji rocznej. Jednocześnie, według prognoz SovEcon, sprzedaż zagraniczna pszenicy z Rosji może wynieść rekordowe 31 mln ton, co sprawi, że będzie ona pierwszym światowym eksporterem tego ziarna (sezon wcześniej była to UE). Wysoki ma być też wywóz ziarna z Ukrainy. Na arenie unijnej może jednak wzrosnąć znaczenie Polski.

Źródło: BZ WBK

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.