11.03.2020/22:54

Koronawirus nie przenosi się na żywności. Europejski urząd uspokaja

Nie ma dowodów na to, że żywność jest drogą lub źródłem przenoszenia koronawirusa. Ogłosił to Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), który monitoruje sytuację związaną z wybuchem choroby koronawirusowej (COVID-19) – informuje portal topagrar.pl powołując się na Polską Izbę Mleka. 

Według PIM nie należy obawiać się żywności, również tej pochodzenia zwierzęcego. EFSA dowodzi, że badania prowadzone podczas poprzednich zachorowań spowodowanych przez pokrewne koronawirusy, czyli koronawirus zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV) i koronawirus zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS-CoV) pokazały, że nie przenoszą się one przez żywność. Poza tym rozprzestrzenianie się wirusa jest monitorowane przez naukowców na całym świecie i nie pojawiły się na razie żadne doniesienia mówiące o przenoszeniu go przez żywność. 

Obecnie większym zainteresowaniem cieszą się produkty mleczarskie z długim terminem ważności, np. mleko w proszku, mleko UHT. Konsumenci starają się ograniczać wizyty w sklepach. Przedstawiciele branży nie widzą spadku zainteresowania produktami mleczarskimi w związku z koronawirusem. Jednak Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka mówi, że trzeba przygotować się na poważny kryzys o globalnym zasięgu, który także odbije się na sektorze mleczarskim. 

– Takie sygnały już dziś dochodzą do mnie z wielu krajów. Unijne struktury, ministrowie i organizacje pracują nad skrajnie czarnymi scenariuszami. Powinniśmy już dziś rozpocząć dyskusję nad tym, jak kryzys odbije się na polskim sektorze i jakie powinniśmy podjąć działania zapobiegawcze. Na pewno promować, wspierać i pobudzać krajową konsumpcję mleka i produktów mlecznych. To jest niezwykle ważne. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) stwierdziło, że chociaż zwierzęta w Chinach były prawdopodobnym źródłem początkowej infekcji, wirus rozprzestrzenia się z człowieka na człowieka - głównie przez kropelki oddechowe, którymi ludzie kichają, kaszlą lub wydychają – dodaje Agnieszka Maliszewska. 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Pomóż mi 11.03.2020

    Lekarka z Rybnika: Od Ciebie i twojej odpowiedzialności zależy czy umrze twoja mama. Służba zdrowia nie pomoże. Politycy wszystkich partii kłamią.

    (fragment komentarza niezgodny z regulaminem forum)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.