28.01.2020/17:50

Koszty pracy dużym problemem dla branży transportowej i magazynowej

Największe trudności wskazywane przez firmy z sektora transport i gospodarka magazynowa są związane z kosztami zatrudnienia. W skali roku najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu - podaje GUS.

W styczniu br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury branży transportowej i magazynowej kształtuje się na poziomie minus 0,5 (minus 2,5 w grudniu ub.r.). Poprawę koniunktury odnotowuje 14,2% badanych firm, a jej pogorszenie – 14,8% (przed miesiącem odpowiednio 12,2% i 14,8%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. 

Bieżący popyt, sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są bardziej negatywnie niż w grudniu ub.r. Przewidywania w tym zakresie są mniej pesymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Odnotowywany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi. Kierujący jednostkami planują zwiększenie zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach spodziewany jest dalszy wzrost cen. 

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 11,8% (przed rokiem 12,0%).  Największe trudności wskazywane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (59,9% w styczniu br., 55,5% przed rokiem).  W skali roku najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (z 38,0% do 45,6%), niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 28,9% do 36,1%) oraz niedostatecznym popytem (z 17,2% do 24,1%). 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.