21.06.2019/10:48

Kradzieże kosztują sieci handlowe w Polsce 1,7 mld euro rocznie, a w całej Europie ponad 49 mld euro

Według deklaracji respondentów z Polski najczęstszą przyczyną strat w towarach były kradzieże sklepowe, rabunki i kradzieże z włamaniem. Połowa respondentów z naszego kraju stwierdziła, że kradzieże sklepowe to jedyny typ kradzieży zewnętrznych wykazujący tendencję wzrostową. Liczba rabunków jest raczej stabilna, a liczba włamań spada.

Jeśli chodzi o przestępstwa w sklepach detalicznych odnotowane przez media, to najwięcej przypada na sektor spożywczy (50,4 proc. zdarzeń zarejestrowanych w Polsce). Warto też wspomnieć o przestępstwach w sklepach kosmetycznych (3,5 proc.) oraz na stacjach benzynowych (2,6 proc.).

Podczas gdy najczęstszą metodą działania złodziei pozostaje „łap i uciekaj”, często stosowane są również torby „zakłócające”, które uniemożliwiają wykrycie oznakowanych produktów przez starsze modele technologii EAS.

Przestępcy w Polsce najczęściej działali sami (53,9 proc.), a przestępstwa dokonywane przez gangi liczące co najmniej 3 osoby zdarzały się znacznie rzadziej (5,2 proc.) w porównaniu z niemal wszystkimi badanymi krajami (przeciętnie 11 proc.).

Sklepy wyposażone w bieżące wersje technologii kas samoobsługowych również odnotowały większe straty w towarach. Ponad 75 proc. właścicieli sklepów przeprowadza inwentaryzację do dwóch razy w roku. 72 proc. używa przy tym kodów kreskowych, a 7,5 proc. robi spisy ręcznie. Mimo wyraźnego wzrostu liczby sklepów korzystających z technologii RFID oraz sprawdzonych zalet tej technologii, wskaźniki użycia RFID są wciąż niskie (5,7 proc.).

Wśród najczęściej stosowanych środków zaradczych w skali całej Europy należy wymienić telewizję przemysłową (używaną przez 80 proc. badanych) oraz zabezpieczenia EAS i systemy alarmowe firm zewnętrznych (70 proc.), podczas gdy ponad 25 proc. respondentów łączy zabezpieczenia EAS i telewizję przemysłową w celu zwiększenia efektywności ochrony. 

Polskie firmy handlowe wydają średnio około 1,1 proc. swoich obrotów na zabezpieczenia. To najwyższy wskaźnik we wszystkich badanych krajach. Najczęściej stosowanymi metodami zabezpieczeń w sklepach w Polsce są systemy telewizji przemysłowej, alarmy, strażnicy, elektroniczne zabezpieczenia towarów (EAS), zabezpieczenia RFID oraz szkolenia pracowników.

Handel detaliczny stoi obecnie przed najtrudniejszymi wyzwaniami. Rosnąca konkurencja na rynku i coraz słabsza lojalność wobec marki sprawiają, że rynek jest coraz trudniejszy. Nie bez znaczenia pozostają także zmniejszone marże czy wzrost podatków i cen towarów.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • gija888 23.06.2019

    Do czasu gdy nie zmieni się prawo w Polsce i za kradzież drobną czyli 100-200 zł nie będzie nic grozić - nic się nie zmieni.
    Złodzieje wręcz nagminnie kradną i mówią że będą dalej bo policja te łajzy nic nie robią.
    Sam posiadam sklep i za każdym razem kończy się na spisaniu protokołu i czekamy potem po kilka miesięcy na rozprawę na której sędzia uznaję winę złodzieja i nakazuje mu wyrównać straty. Złodziej nie ma nic i na koniec za wszystko płacę ja dwa razy. Raz za ukradziony towar, drugi raz jako podatnik za usługi sądu i łajz z policji.
    Kiedy mówię policjantom aby zrobili w końcu porządek i pomogli mi w udręce z tym złodziejem to często kiedy dzwonię po nich słyszę w słuchawce że w tej chwili są na zgłoszeniu i proszę poczekać godzinę dwie. Powinienem wtedy poprosić złodzieja aby zaczekał na te ofermy.......ŻENADA.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.