29.01.2020/08:44

Krajowa Grupa Spożywcza owiana tajemnicą. Ministerstwo odmawia udostępnienia dokumentu [TYLKO U NAS]

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odmówiło udostępnienia nam "Koncepcji utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej". Resort zasłania się tym, że zawarte w dokumencie informacje stanowią tajemnicę 17 przedsiębiorstw. Zamierzamy odwołać się od decyzji odmownej wydanej przez ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Krajowa Grupa Spożywcza, nazywana niekiedy Narodowym Holdingiem Spożywczym czy Polską Grupą Spożywczą, zajmować ma się stabilizacją, promocją i regulacją rynku rolno-spożywczego w Polsce (w tym działaniami interwencyjnymi). Jej powstanie zapowiadane jest przez obóz Prawa i Sprawiedliwości od lat. Prace przyspieszyły na przełomie 2018 i 2019 r., gdy minister Ardanowski powołał zespół odpowiedzialny za opracowanie koncepcji utworzenia KGS w oparciu o rolniczo-spożywcze spółki z udziałem skarbu państwa. Taka koncepcja powstała, a jej założenia zostały zaakceptowane przez resort. W lipcu 2019 r. Ardanowski zapowiedział powstanie KGS "do końca miesiąca". Tak się jednak nie stało.

We wrześniu Ardanowski poinformował wspólnie z wicepremierem Jackiem Sasinem o niektórych szczegółach projektu. Jak zapowiedzieli politycy, KGS powstanie w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, czyli największą spółkę z sektora spożywczego kontrolowaną przez państwo. Dotychczas jednak KGS nie została powołana do życia. Nieoficjalnie można się domyślać, że zwlekanie z utworzeniem nowego podmiotu wynikało z kalendarza wyborczego, a później - z zamieszania związanego z utworzeniem Ministerstwa Aktywów Państwowych. To ostatnie potwierdza zresztą pośrednio sam Ardanowski, zwracając uwagę w odpowiedzi na jedną z najnowszych interpelacji poselskich na potrzebę uwzględnienia "istotnej roli ministra aktywów państwowych jako organu sprawującego kontrolę nad ładem korporacyjnym w podmiotach z sektora rolno-spożywczego".

Przedstawiciele rządu na jesieni minionego roku deklarowali, że Krajowa Spółka Cukrowa "zostanie dokapitalizowana przez skarb państwa, a następnie zostaną do niej dołączone inne państwowe zakłady, których nie ma wiele". Ardanowski zapewnił, że kryteria włączenia do holdingu "będą związane jedynie z ekonomicznym uzasadnieniem".

Poprosiliśmy resort rolnictwa - w trybie dostępu do informacji publicznej - o udostępnienie dokumentu o nazwie "Koncepcja utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej" (taka nazwa padła w odpowiedzi na interpelację udzielonej przez MRiRW). Minister Ardanowski po 14 dniach (maksymalny termin na udzielenie odpowiedzi) wydał decyzję administracyjną o odmowie udostępnienia informacji, o którą wnioskowaliśmy. Powołał się na "konieczność ochrony interesów" 17 przedsiębiorstw. Listę tych firm publikujemy pod artykułem.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.