28.05.2019/17:04

KRFMCG: Dobre praktyki dystrybucyjne w przypadku produktów leczniczych

Katarzyna Piechna-Słojewska, dyrektor sprzedaży FMCG PCF Procefar (Grupa Hasco) podczas 12. Kongresu Rynku FMCG 2019 opowiedziała o GDP, czyli Dobrej Praktyce Dystrybucyjnej, która gwarantuje bezpieczne przyjmowanie, transportowanie, przechowywanie i wydawanie produktów leczniczych. 

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A. to wiodący producent leków, suplementów diety oraz produktów medycznych wytwarzanych w dwóch nowoczesnych fabrykach w stolicy Dolnego Śląska oraz podwrocławskich Siechnicach. Historia firmy PPF Hasco-Lek S.A. zaczyna się w roku 1984. W 1999 roku firma jako pierwsza w Polsce rozpoczyna produkcję kapsułek żelatynowych miękkich metodą wytłoczenia matrycowego,

Pierwszym lekiem wyprodukowanym przez wrocławską spółkę był syrop na kaszel Tussipini. W kolejnych latach, firma systematycznie rozszerzała swoją ofertę, stając się jednocześnie ważnym graczem na polskim rynku farmaceutycznym – w 2000 roku wdrożone zostały nowe formy preparatów: kapsułki żelatynowe miękkie, maści i kremy, a w 2001 roku firma uruchomiła wydział tabletek.

Dziś w portfolio PPF Hasco-Lek S.A. znajduje się blisko 400 produktów, które cieszą się dużym zaufaniem polskich konsumentów. Do najpopularniejszych należą: Ibum, który jest w Polsce liderem w kategorii przeciwbólowych kapsułek z ibuprofenem; DIH - produkt leczniczy z diosminą na objawy niewydolności żylnej kończyn dolnych oraz Ulgix; Gripblocker; Hascosept czy Detocell.

Jak ocenia Katarzyna Piechna-Słojewska na podstawie lidera sprzedaży firmy Hasco – Lek, leku przeciwbólowego  Ibum, nie ma różnicy w wynikach sprzedaży leków między apteką  a miejscami pozaaptecznymi, dlatego warto je mieć w swojej ofercie.

GDP czyli Dobra Praktyka Dystrybucyjna gwarantuje bezpieczne przyjmowanie, transportowanie, przechowywanie i wydawanie produktów leczniczych. To system jakości, który obejmuje procedury, procesy i zasoby a także działania niezbędne do bezpieczeństwa takich produktów. W system jakości wpisuje się zamawianie, dostawy, przyjmowanie,  przechowywanie produktów leczniczych.

GDP – personel jako kluczowy element

Konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ilości personelu kompetentnego,  który przechodzi szkolenia, musza one być udokumentowane. Osobą odpowiedzialną za to jest kierownik hurtowni. 
GDP – pomieszczenia i wyposażenie miejsc do przechowywania produktów leczniczych. Temperatura powinna być od 2 do 8 st  lub od 20 do 28 st. w zależności od wymagań danego produktu.

Komora przyjęć i wydań takich produktów musi jest oddzielnym pomieszczeniem. Musza być przewidziane oddzielne pomieszczenia dla personelu do spożywania posiłków.
Przedsiębiorca zapewnia urządzenia do kontrolowania temperatury, światła, wilgotności oraz czystości pomieszczeń. System komputerowy musi mieć walidacje i wykazać, że jest w stanie osiągnąć wyniki dokładne, niezmienne i powtarzalne.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.