02.01.2020/09:48

Krzysztof Tokarz, Grupa Specjał: Rok 2020 będzie dla handlu pesymistyczny

Prezes Grupy Specjał Krzysztof Tokarz w rozmowie z "Pulsem Biznesu" zapowiada, że rok 2020 będzie ciężki dla branży handlu spożywczego w Polsce. Jego zdaniem po optymistycznym roku 2019 "przyszedł czas na pesymizm".

Szef GK Specjał spodziewa się, że wzrost cen w sklepach w obecnym roku będzie wyraźny. Wynikać będzie on z zauważalnego wzrostu płacy minimalnej, które nastąpiło 1 stycznia. Detaliści z pewnością uwzględnią w cenach również podwyżkę kosztów prądu i utylizacji odpadów. - Spodziewam się dużych podwyżek cen - stwierdza Tokarz w rozmowie z "PB". Nie wszyscy detaliści wytrzymają konkurencję związaną z presją cenową.

Podrożeją także alkohol i wyroby tytoniowe, co związane będzie z wyższą o 10 proc. akcyzą. W przypadku napojów alkoholowych, pamiętać należy również o planowanym przez rząd dodatkowym opodatkowaniu "małpek". Dodatkowa opłata - nawet 1 zł doliczane do każdej buteleczki - ma wejść w życie 1 kwietnia 2020 r.

Problemem dla branży handlowej w obecnym roku będzie także kolejne zaostrzenie zakazu handlu w niedziele (zaledwie siedem handlowych niedziel w całym roku wobec 15 takich niedziel w roku 2019) oraz powracające widmo podatku od sprzedaży detalicznej (wejście w życie daniny przeniesione zostało przez parlament po raz kolejny, tym razem na 1 lipca 2020 r.; zależeć będzie ono jednak od tego, czy wcześniej zapadnie wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie).

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu".

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Życzliwy 02.01.2020

    Sformułowanie "rok będzie pesymistyczny" jest trochę bez sensu. Pesymizm wynika z postawy. Sensowniej byłoby napisać "nowy rok będzie pełen pesymizmu". Panowie dziennikarze weźcie się za siebie w Nowym Roku.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.