10.03.2020/10:21

KSiP: Podatek od cukru uderza w przemysł spożywczy. Po napojach przyjdzie pora na słodycze?

Wysokość opłaty „od cukru” to potężny próg, który może stanowić o tym być albo nie być dla wielu przedsiębiorstw – powiedział Michał Tracz, senior associate, zespół prawa żywnościowego z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka podczas Kongresu Słodycze i Przekąski.

Ekspert odniósł do tematu, który od kilku miesięcy rozgrzewa branżę napojowa – podatku od cukru. Czy branża słodyczy ma się czego obawiać w przyszłości? Jak zauważył Michał Tracz obaw jest wiele. Dotyczą m.in. tego, w jaki sposób był procedowany projekt ustawy.

– Przypomnę, że na konsultacje zostało przeznaczono 21 dni, w tym były też liczone dnie nierobocze. To zdecydowanie za mało, aby można było rzetelnie przedyskutować najważniejsze kwestie z uczestnikami rynku. Aktualny termin proponowania wejścia w życie ustawy to 1 lipca br. – zaznaczył Michał Tracz.

Dodała też, że 12 marca odbędzie posiedzenie Senatu, na którym mają być omawiany propozycje zmian projektu. – Następnie działania legislacyjne potoczą się szybko – uprzedził ekspert.

Ustawa wprowadzająca podatek cukrowy zakłada, że producenci napojów słodzonych będą musieli zapłacić 50 gr opłaty za litr produktu, jeżeli stosują cukry i słodziki. Dodatkowo zapłacą 10 groszy więcej, jeśli w ich napojach znajduje się kofeina, tauryna lub guarana. Każdy nadmiarowy gram cukru (o ile cukru jest więcej niż 5 gramów na 100 ml produktu) także ma być objęty opłatą wynoszącą 5 gr. Środki z opłaty cukrowej w połowie trafią do Narodowego Funduszu Zdrowia, a w połowie do gmin.

Polski rząd nazywa tę ustawę prozdrowotną, bo chce w ten sposób walczyć z epidemią otyłości u dzieci i młodzieży. Jej zasadniczym celem jest promocja prozdrowotnych wyborów konsumentów i wykorzystanie instrumentów polityki fiskalnej o udowodnionej skuteczności jako narzędzia walki z nadwagą i otyłością przez nałożenie dodatkowej opłaty dla napojów słodzonych.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • uaja 10.03.2020

    PiSowi kończą się pomysły i teraz chcą nas ograbić na podatku od cukru. Przecież to spowoduje tylko duży wzrost cen,

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.