10.01.2019/09:16

KUPS: Nowa propozycja ministerstwa w sprawie stawek VAT to kosmetyka

Krajowa Unia Producentów Soków stoi na stanowisku, że nowa propozycja Ministerstwa Finansów co do obniżenia podwyżki VAT na nektary nie rozwiąże gigantycznych problemów, z jakimi po wejściu w życie nowych przepisów będzie musiała mierzyć się się branża napojowa i sadownicza.

- Nowa propozycja Ministerstwa Finansów w żadnym wypadku nie załatwia sprawy, to kosmetyka, a nie rozwiązanie problemu - mówi Julian Pawlak.

- Po pierwsze - nektary stanowią najmniejszą część w strukturze spożycia (12 proc.), a napoje z dodatkiem soku owocowego aż 50 proc., więc propozycja 8 proc. VAT dla nektarów i 23 proc. VAT dla napojów w żaden sposób nie niweluje negatywnych skutków zmian, czyli m.in. spadku zapotrzebowania polskiego przemysłu napojowego na owoce i warzywa (co odbije się negatywnie na polskich sadownikach), czy obciążenia konsumentów, którzy za wysokiej jakości napoje owocowe będą musieli zapłacić znacznie więcej - pisze prezes KUPS.

Jak zaznacza, nowa propozycja jest o tyle dziwna, że pierwotnym celem Ministerstwa miało być uproszczenie stawek, a po zmianie proponowanej wysokości VAT-u na nektary w sektorze napojowym będą aż 3. - Myślę, że celem wprowadzenia tak drastycznie wysokiej stawki VAT na napoje z dodatkiem soku owocowego, jest nic innego, jak pokrycie niedoboru w budżecie z powodu obniżenia stawki VAT dla wielu innych kategorii produktów. Przecież ktoś za to musi zapłacić? Pytanie dlaczego mają to zrobić polscy rolnicy, sadownicy i polskie firmy - dodaje Julian Pawlak.

- Dlaczego ta, tak ściśle związana z polską gospodarką branża, ma sfinansować ulgi dla innych? Mam nadzieję, że ta propozycja zostanie przemyślana i zweryfikowana, ponieważ mocno uderza w interesy polskiego sadownictwa, polskich producentów i konsumentów - dodaje prezes KUPS.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.