12.03.2017/13:22

Lidl mocno inwestuje w Polsce w zielone technologie

Sieć Lidl mocno inwestuje w Polsce w energię odnawialną. Sklep numer 600 niemieckiej sieci w Polsce, który ruszył w 2016 r. w Poznaniu wyposażono w ogniwa fotowoltaiczne, czyli tzw. panele słoneczne pozwalające na pozyskanie prądu z energii słonecznej. To tylko jeden z elementów strategii zrównoważonego rozwoju Lidla na polskim rynku, która ma ograniczyć emisję CO2 i ograniczyć koszty, ale także zwiększyć samowystarczalność energetyczną placówek handlowych.

Kilka dni temu portal wiadomoscihandlowe.pl napisał, że spółka Lidl Litwa na jednym z marketów w Wilnie umieściła panel przetwarzający energię słoneczną, a w najbliższym czasie podobny panel ma znaleźć się na dachu marketu w Kownie.

Polski odział Lidla już od kilku lat systematycznie inwestuje w technologie związane z energetyką odnawialną. Nowym elementem w tej strategii są panele słoneczne. W listopadzie 2016 r. ruszył w Poznaniu, przy przy ul. Wilkońskich sklep numer 600 niemieckiej sieci w Polsce. Była to placówka o zupełnie nowej architekturze, w której wykorzystano wiele nowych rozwiązań w obszarze sprzedaży, ale także przyjaznych środowisku technologii ekologicznych. Sklep wyposażono m.in. w ogniwa fotowoltaiczne, czyli tzw. panele słoneczne pozwalające na pozyskanie prądu z energii słonecznej.

- Tego typu rozwiązanie Lidl zastosował również na jednym ze sklepów w Warszawie oraz na budynku administracyjnym naszego nowego centrum dystrybucyjnego, które zostanie otwarte w czerwcu b.r. - komentuje Aleksandra Robaszkiewicz, PR Manager Lidl Polska. I dodaje: - Lidl Polska zauważa nowe trendy w handlu również w zakresie ekologicznego budownictwa.

Operator wprowadził wiele ekologicznych rozwiązań. Można do nich zaliczyć gruntowe pompy ciepła wykorzystujące energię geotermalną do ogrzewania jak również chłodzenia obiektu (chłodzenie pasywne). W celu równomiernego i komfortowego ogrzania oraz schłodzenia sklepu zastosowano instalację umieszczoną pod posadzką. To rozwiązanie uzupełnione jest o zintegrowany system odzysku ciepła z lad chłodniczych oraz system wentylacji z rekuperacją. Innym przykładem rozwiązań ekologicznych jest instalacja fotowoltaiczna, czyli panele wykorzystujące energię słoneczną i przetwarzające ją w prąd służący do funkcjonowania sklepu. Zastosowanie tych rozwiązań pozwala na znaczną redukcję emisji CO2 . W całym budynku zamontowane zostało oświetlenie wyłącznie typu LED, optymalizujące wykorzystanie energii o 50 proc. w porównaniu z oświetleniem tradycyjnym.

- Przy sześćsetnym sklepie sieci w Polsce, który mieści się w Poznaniu, powstał też punkt ładowania samochodów elektrycznych i stacja rowerowa zintegrowana z infrastrukturą miejską. Ta placówka, jako pierwszy budynek w Polsce może się poszczycić certyfikatem Breeam New Construction, definiującym standard najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania budynków – mówi Aleksandra Robaszkiewicz I podkreśla, że nowe centrum dystrybucyjne Lidla, w gminie Psary (województwo śląskie), będzie się ubiegać o ekologiczny certyfikat LEED Gold. - Oznacza on, że już na etapie projektowania i budowy obiektu zadbaliśmy o jego ekologiczny charakter – dodaje.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.