25.06.2013/22:25

Mądra polisa to inwestycja w firmę

Co to znaczy zainwestować w rozwój firmy? Kupić nowy sprzęt? Wysłać pracowników na szkolenie? Na liście odpowiedzi jest także ubezpieczenie, które – gdy mądrze dopasować je do potrzeb – wspiera biznes, bez względu na okoliczności.

Oferta ubezpieczeniowa dla małych i średnich przedsiębiorstw jest dziś bardzo szeroka, co pozwala wybrać z niej najlepsze propozycje. Oczywiście nikt nie chce przepłacać, ale cena nie powinna stanowić jedynego kryterium wyboru. Po pierwsze trzeba zadbać o to, by polisa obejmowała takie sytuacje i zdarzenia, jakie faktycznie mogą wystąpić w danej firmie. Po drugie nie opłaca się zaniżać wartości ubezpieczanego majątku. O tym, że kiepska to oszczędność, można się boleśnie przekonać w momencie wypłaty odszkodowania. Zdarza się, że jego pełna należna kwota nie wystarcza na naprawę szkód, bo przy ubezpieczeniu podano zaniżoną wartość maszyn, urządzeń czy budynków. Mówiąc fachowo, taka sytuacja jest przykładem niedoubezpieczenia firmy.

Warto zainwestować w jak najszerszą ochronę naszego przedsiębiorstwa. Dobrym rozwiązaniem jest, wygodna dla przedsiębiorców, formuła all risk, czyli tzw. ubezpieczenie od wszystkich ryzyk. Ma ona wielką zaletę: ułatwia dochodzenie roszczeń, zakładając w każdej sytuacji domniemanie istnienia ochrony ubezpieczeniowej. Jeżeli ubezpieczyciel zamierza odmówić wypłaty odszkodowania, wcześniej musi udowodnić, że ma do tego podstawy.

Chyba największym plusem ubezpieczenia all risk jest jednak fakt, że uwzględnia ono ryzyka pominięte w katalogu ryzyk nazwanych. W tym również takie, których nie sposób przewidzieć. Zwykle ubezpieczenie all risk obejmuje typowe zdarzenia, takie jak pożar, huragan, gradobicie, kradzież z włamaniem czy wandalizm. A dodatkowo również inne, które są trudne do przewidzenia lub wynikają ze splotu okoliczności, utrudniającego jednoznaczne określenie źródła szkody. Przyda się to np. w sytuacji, gdy zniszczenia będą efektem upadku ubezpieczonego urządzenia, samoczynnego przewrócenia się regałów czy działania zwierząt. W praktyce formułę all risk wybierają firmy wymagające najszerszego zakresu ubezpieczenia.


Kupując ubezpieczenie:
- nie kieruj się wyłącznie ceną,
- zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz i jakich szkód się obawiasz,
- nie zaniżaj wartości majątku,
- jeśli masz większe potrzeby ubezpieczeniowe – kup ubezpieczenie od wszystkich ryzyk.
Źródło: STU Ergo HestiaMagdalena Kanarek
STU Ergo Hestia

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.