24.10.2017/21:28

Makarony – najlepsze paliwo dla sportowca!

Dieta sportowca i osób regularnie trenujących rekreacyjnie powinna być bogata w węglowodany, zarówno proste jak i złożone. Idealnym, ba, wymarzonym ich źródłem są popularne i lubiane przez większość ludzi makarony. Różnorodność gatunków mąk, z których się je wytwarza daje konsumentom olbrzymie pole manewru. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Makaron jest bardzo dobrą alternatywą dla pieczywa a dzięki różnorodności bez kłopotu znajdziemy rodzaj i gatunek idealny dla każdego.

Tradycyjny makaron zrobiony według włoskiej receptury składa się z wody, mąki i soli.  Bogactwo makaronu bierze się z rodzaju użytej mąki;  dzięki temu mamy do dyspozycji makarony  żytnie, pszenne, oraz pełnoziarniste a także makarony ryżowe, czy kukurydziane. W Stanach Zjednoczonych i  w Kanadzie wielką furorę robię obecnie makarony z ciecierzycy i soczewicy.  Przepadają za nimi zwłaszcza kanadyjskie dzieciaki w wieku szkolnym. Makarony z ciecierzycy i soczewicy właśnie ruszyły na podbój kanadyjskich stołówek szkolnych.  Polski rynek, w tym Grupa Makarony Polskie, oferuje także makarony jajeczne, których podstawowy skład wzbogacony jest o jaja.

Makaron  jest obowiązkową pozycją w diecie sportowca. Oprócz zalet wynikających z zawartości różnorodnych węglowodanów, białka oraz błonnika stanowi wartościowe źródło witamin z grupy B, a także magnezu i żelaza. Podczas wysiłku fizycznego w organizmie człowieka zachodzą zmiany hormonalne, które można śmiało nazwać burzą hormonalną.   

Makaron to anaboliczne okno na  zdrowy świat sportowca! Okno anaboliczne to ulubiony czas sportowców, podczas którego spożywają odpowiednie mikroskładniki, mające na celu wywołanie procesu regeneracji i odbudowy  komórek uszkodzonych podczas wysiłku. Po zakończeniu intensywnego wysiłku fizycznego np. treningu siłowego właśnie w czasie okna anabolicznego organizm najefektywniej wykorzystuje dostarczone mikroskładniki czyli … węglowodany i białko.  I tak makaron jasny,  zjedzony podczas okna anabolicznego uzupełnia utracony przez organizm glikogen.

Spożywanie cukrów  jest bezpośrednio uzależnione od przeznaczenia przygotowywanego dania. Wszystko zależy od tego czy posiłek ma uzupełnić straty glikogenu czy dostarczyć energii  na potrzeby planowanego wysiłku fizycznego.  Posiłek zjedzony po treningu powinien być bogaty w łatwo przyswajalne cukry proste, po to, aby szybko przywrócić w mięśniach utracone zasoby glikogenu. Warto wtedy sięgnąć po makarony z mąki jasnej, pszennej, kukurydzianej, jasnej ryżowej czy jajeczne.  Jest też wybór optymalny czyli makaron z mąki semolin , uzyskanej w wyniku zmielenia pszenicy  twardej tzw. durum. 

Makarony twarde mają w składzie mało błonnika, który nie opóźnia procesu trawienia w żołądku. Zawierają  też sporą dawkę białka roślinnego i łatwo przyswajalnych węglowodanów prostych.  Aby w pełni wykorzystać tzw. okno anaboliczne po treningu a jednocześnie  zapewnić sobie prawidłową proporcję między spożytymi węglowodanami i białkiem ( w stosunku 4:1)  najlepiej przygotować sobie posiłek z dodatkiem chudej ryby lub mięsa. Tymczasem bogaty w błonnik makaron z mąki ciemnej  zapewni stały zapas energii  nawet na kilka godzin.  Jeśli chcemy, by posiłek dostarczył nam zmagazynowanej energii, którą organizm spożytkuje podczas ciężkiego treningu na około półtorej godziny przed zaplanowanym wysiłkiem należy organizmowi dostarczyć węglowodany złożone. Ich bogatym źródłem są makarony z mąki pszennej: graham,  razowej, pełnoziarnistej, orkiszowej i makarony żytnie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.