09.03.2017/12:33

Mamy najwyższy wzrost zatrudnienia od 2008 roku

W sektorze przedsiębiorstw, zatrudnienie wzrosło o 4,5 proc. w porównaniu do stycznia roku ubiegłego, poinformował GUS. Jest to najwyższy odnotowany wzrost od 2008 roku. Raport „Szybki Monitoring NBP. Informacja o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w IV kw. 2016 r. oraz prognoz na I kw. 2017 r." wskazuje, że więcej firm deklaruje plany zwiększania zatrudnienia, niż jego redukcji. Co więcej, wzrost zatrudnienia planowały nie tylko przedsiębiorstwa pewne co do swojej przyszłości, ale także takie, które pewność oceniają jako umiarkowaną.

Prognozy NBP potwierdza raport GUS za styczeń. Zatrudnienie w porównaniu do stycznia 2016 wzrosło o 4,5 proc. i tym samym znacznie przebiło prognozy analityków, którzy spodziewali się wzrostu o najwyżej 2,8 procent.

– Pierwszy kwartał to zazwyczaj okres stagnacji pod względem zatrudnienia. Kończy się zapotrzebowanie na pracowników sezonowych związane ze świętami i sylwestrem. Jednocześnie przedsiębiorstwa na początku roku zazwyczaj nie szukają nowych pracowników. Jednak w tym roku sytuacja wygląda znacznie lepiej. Na tyle lepiej, by stwierdzić, że to coś więcej niż błąd statystyczny na korzyść pracowników – komentuje Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland.

Wzrost zatrudnienia jest dowodem, że rynek pracownika nie jest tylko faktem medialnym. Pracodawcy realnie szukają pracowników i zatrudniają ich. Tym samym zjawisko wzmacnia się, kolejni pracownicy znikają z rynku, ilość dostępnych specjalistów kurczy się, a pozyskanie nowego człowieka do zespołu jest coraz trudniejsze.

– Na tę sytuację bez wątpienia wpływają zmiany prawne, które promują przesunięcia kadry z umów cywilnoprawnych w stronę etatu. Wprowadzenie minimalnej płacy godzinowej oraz konieczności odprowadzania składek ubezpieczeń społecznych spowodowało, że kolejni pracodawcy zatrudniają na podstawie umowy o pracę – dodaje ekspert – Najważniejsza jest jednak długofalowa presja na zatrudnianie. Nic nie wskazuje na to, by miała wygasnąć. Dlatego pracodawcy muszą wykazać się większą elastycznością. W dalszej perspektywie czasowej pojawić się może wyraźny wzrost wynagrodzeń. Pracownicy zauważają już, że mają silniejszą pozycję w negocjacjach a stwierdzenie „na twoje miejsce mam kilkunastu chętnych” odeszło na śmietnik historii.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.