05.06.2018/13:39

Marcin Petrykowski, szef S&P Global Ratings: Dobre perspektywy dla wzrostu konsumpcji w Polsce [WYWIAD]

Polska gospodarka jest w dobrej kondycji. Mamy obecnie sytuację bez precedensu, ponieważ kumulują się trzy mocne stymulatory wzrostu. Dobra koniunktura gospodarcza przekłada się na wzrost zarobków realnych, a dzięki sytuacji na rynku pracy rośnie poczucie bezpieczeństwa konsumentów. Te czynniki wpływają na wzrost konsumpcji detalicznej – wyjaśnia Marcin Petrykowski, dyrektor generalny Standard & Poor's Global Ratings w Polsce i na region EMEA.

Marcin Petrykowski, dyrektor generalny Oddziału S&P Global Ratings w Polsce, w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl prezentuje optymistyczną ocenę kondycji polskiej gospodarki i kreśli dla niej dobre perspektywy. Wśród beneficjentów dobrej koniunktury gospodarczej jest sektor handlu detalicznego, który korzysta na rosnącej konsumpcji detalicznej.

Jak wyglądają prognozy dla koniunktury gospodarczej dla krajów UE?

Pierwsze miesiące 2018 roku, szczególnie w odniesieniu do sytuacji strefy euro, z którą nasz kraj jest silnie związany, mogą nastrajać optymistycznie. Pozytywny sentyment utrzymujący się wśród konsumentów mieszkających w państwach eurostrefy, wpływa nie tylko na solidne wyniki tworzących ją gospodarek, ale jest też dobrą informacją dla polskich eksporterów.

Według szacunków przedstawionych pod koniec I kwartału przez S&P Global Ratings, bieżący rok upłynie pod znakiem stabilnego wzrostu gospodarczego strefy euro jako całości i może oscylować na poziomie 2,3 proc., co dość dobrze oddaje jej obecny potencjał. W kolejnych latach możemy spodziewać się jednak pewnego spowolnienia tempa wzrostu eurostrefy do poziomu 1,9 proc. w 2019 i 1,7 proc. w 2020 roku.

Jednym z kluczowych zagrożeń dla dalszego rozwoju Unii Europejskiej pozostaje kwestia Brexitu, którego ostateczny kształt wciąż jest nieznany. Warto zaznaczyć, że ze względu na coraz trudniejszy charakter samego procesu, który już angażuje znaczne zasoby sił i środków, istnieje niebezpieczeństwo, że UE w najbliższych miesiącach będzie zmuszona w jeszcze większym stopniu skupić się na sobie. Nie jest to sytuacja korzystna dla Starego Kontynentu, ponieważ w tym samym czasie na poziomie globalnym, jesteśmy świadkami zmian, które mogą mieć znaczący wpływ na kształt światowej wymiany handlowej.

Redefinicja obecnie obowiązującego modelu związana jest przede wszystkim z powrotem postaw protekcjonistycznych w polityce gospodarczej USA, co dla Unii Europejskiej, będącej największym światowym eksporterem, może być wyjątkowo niekorzystne.

Jak z punktu widzenia agencji Standard & Poors wyglądają perspektywy dla polskiej gospodarki?

Biorąc pod uwagę czynniki makroekonomiczne oraz cykl koniunkturalny, polska gospodarka jest w dobrej kondycji. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu, ponieważ oddziałują na nią trzy mocne stymulatory, których skumulowany wpływ przekłada się na silny wzrost gospodarczy. Z tego względu analitycy S&P Global Ratings podnieśli niedawno prognozę wzrostu PKB na 2018 rok z 3,8 proc. do 4,5 proc., a w połowie kwietnia potwierdzili rating Polski na poziomie BBB+.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.