10.07.2019/13:54

Mariusz Rusin, prezes ZM Silesia: To czas na kiełbasy, kaszanki i wędliny suche

Latem sprzedaż kiełbas cienkich rośnie o 20 proc., a kaszanki o 30 proc. Wzrasta też popyt na wędliny suche - mówi serwisowi wiadomoscihandlowe.pl Mariusz Rusin, prezes Zakładów Mięsnych Silesia.

Sezon wakacyjny sprzyja rozwojowi kategorii „letnich” przekąsek, które można zabrać ze sobą na urlop lub piknik. Do tego typu produktów zaliczyć można przede wszystkim wędliny suche, z długim terminem przydatności, i które nie wymagają przechowywania w lodówce. - Idealnie sprawdzi się tutaj kiełbasa myśliwska czy jałowcowa. Sprzedaż tych produktów w okresie letnim delikatnie wzrasta - komentuje Mariusz Rusin.

Lato to też sezon grillowy. - Patrząc na naszą sprzedaż, czy też dostępne raporty, wśród produktów grillowych dominuje kiełbasa. Nasi konsumenci sięgają po kiełbasy cienkie chętnie przez cały rok, jednak w tzw. okresie grillowym kupują ich miesięcznie znacznie więcej niż średnio w roku. Można tutaj mówić o około 20 proc. wzroście. Podobnie jest z kaszanką, w okresie od maja do września polscy konsumenci kupują miesięcznie o około 30 proc. więcej kaszanki niż średnia miesięczna w całym roku - podkreśla prezes Zakładów Mięsnych Silesia.

- W tym sezonie w naszej ofercie produktów na grilla, oprócz sprawdzonych wyrobów, pojawiły się nowości. Mamy np. nową kiełbasę wolską, boczkową i z czosnkiem - zaznacza.

W wakacje dobrze radzą sobie również wyroby typu convenience, - Sektor ten cały czas bardzo dynamicznie się rozwija i nie przewiduję żeby coś się zmieniło w najbliższym czasie - mówi Mariusz Rusin. - Rynek jest chłonny na produkty dla tych, którzy chcą zjeść szybko coś pożywnego, ale, z różnych względów, brakuje im czasu na gotowanie - wyjaśnia.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.