05.04.2018/12:48

Grupa Maxima bierze wszystko! Litwini mają bezwarunkową zgodę na przejęcie spółki Emperia Holding i sieci Stokrotka

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał bezwarunkową zgodę na przejęcie przez litewską Maxima Grupe, właściciela sieci sklepów Aldik, bezpośredniej kontroli nad spółką Emperia Holding, do której należy sieć 440 sklepów Stokrotka - podała Maxima Grupe w komunikacie.

- Zgoda polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest ważnym krokiem w kierunku przejęcia udziałów w Emperia Holdingu. Mamy nadzieję, że kolejny etap również przebiegnie płynnie i z sukcesem zamkniemy wezwanie - komentuje dyrektor generalny Maxima Grupe Dalius Misiunas.

Przypomnijmy, że Maxima Grupe przedłużyła niedawno zapisy w wezwaniu na sprzedaż akcji spółki Emperia Holding do 12 kwietnia, o czas niezbędny do otrzymania decyzji o udzieleniu zgody od prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i bezwarunkowej zgody urzędu antymonopolowego na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez bezpośredniej kontroli nad spółką.

Przyjmowanie zapisów na akcje rozpoczęło się 14 grudnia 2017 roku i pierwotnie miało trwać do 21 lutego 2018 roku. Następnie spółka przedłużyła zapisy do 16 marca, a jeszcze później do 12 kwietnia.

Przypomnijmy, że w styczniu 2018 r. UOKiK skierował koncentrację do drugiego etapu. Konieczne było przeprowadzenie badania rynku. Urząd wysłał ankiety do ok. 50 konkurentów uczestników koncentracji. Pytania dotyczyły m.in. uzyskanych obrotów, powierzchni sprzedaży i planowanych nowych sklepów.

Na podstawie odpowiedzi przedsiębiorców oraz dotychczasowego orzecznictwa urząd uznał, że sklepy rywalizują ze sobą na lokalnych rynkach. Większe – na obszarze o promieniu do 10-15 minut jazdy samochodem, natomiast mniejsze na terenie do kilometra. Ponadto placówki powyżej 350 m2 są również konkurencją dla tradycyjnych sklepów.

- Przeprowadzone postępowanie wykazało, że na żadnym z lokalnych rynków nie dojdzie do ograniczenia konkurencji. Po przejęciu Emperii, Maxima Grupe będzie musiała w dalszym ciągu rywalizować z innymi przedsiębiorcami. Oznacza to, że konsumenci nadal będą mieli duży wybór sklepów blisko domu. Zarówno tych dużych, jak i tradycyjnych – mówi wiceprezes UOKiK, Michał Holeksa.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania.

Umowa inwestycyjna między Maxima Grupe a Emperią została zawarta pod koniec listopada 2017 roku. Zgodnie z jej postanowieniami, za jeden udział w firmie litewski inwestor miał zapłacić 100 złotych. Maxima zobowiązała się do nabycia udziałów w momencie zakupienia ponad 8,1245 mln akcji spółki stanowiących 66 proc. całkowitej liczby akcji. Oznacza to, że wartość wezwania wyniesie co najmniej 814,6 mln złotych a maksymalnie 1,23 mld złotych.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • zdziwiony konsument 06.04.2018

    Czy w Polsce nie może być polskich sieci należących do mieszkańców naszego kraju? Naprawdę każdy sklep musi być w obcych rękach?

  • RoninX 05.04.2018

    No i jednak. Nowa era dla Stokrotki. Przekonamy sie czy lepsza, oby.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.