18.07.2018/10:12

Maxima z mocnym ratingiem od S&P. Dalius Misiūnas, prezes Grupy: To daje nam nowe możliwości rozwoju na rynkach zagranicznych

Agencja Standard & Poor's przyznała firmie Maxima Grupė rating na poziomie BB+ ze stabilną perspektywą. Tym samym litewski koncern handlowy stał się pierwszą prywatną firmą w krajach bałtyckich i jednym z niewielu detalistów w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, która otrzymała międzynarodowy rating kredytowy. Przyznany rating jest najwyższy wśród europejskich firm detalicznych o podobnej wielkości (z rocznym przychodem w wysokości 4 mld euro).

Standard & Poor's uzasadnił przyznaną Maxima Grupe ocenę na poziomie BB + silną pozycją lidera w krajach nadbałtyckich i rosnącym udziałem w polskim rynku detalicznym. Agencja podkreśliła taże zrównoważony model biznesowy litewskiej grupy i stabilność finansową firmy. Wiarygodność i stabilność finansowa Maxima Grupė są na tym samym poziomie co największych detalistów europejskich (np. Tesco w Wielkiej Brytanii lub Casino Group we Francji).

- Pomimo, że nasza działalność koncentruje się na stosunkowo niewielkim rynku bałtyckim, firma uzyskała solidną ocenę, otwierając przed nami nowe możliwości na międzynarodowych rynkach kapitałowych, a także jest dowodem na to, że Maxima Grupė osiągnęła już poziom dojrzałości biznesowej, który pozwala nam korzystać z tych samych instrumentów finansowych, co najwięksi europejscy detaliści - powiedział Dalius Misiūnas, prezes zarządu i dyrektor generalny Maxima Grupė.

Maxima Grupė złożyła wniosek o przyznanie ratingu kredytowego po rozpoczęciu oceny możliwości emisji obligacji. Po otrzymaniu oceny firma pomyślnie ukończyła pierwszy ważny etap procesu emisji obligacji. Według D. Misiūnasa, Maxima Grupė rozważa obecnie wszystkie możliwe alternatywy dla finansowania rozwoju swojej działalności.

- Ocena kredytowa jest tylko jednym z wielu czynników w naszych rozważaniach. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę inne kryteria, takie jak sytuacja na rynkach kapitałowych. Oczywiście po pozytywnej ocenie emisja obligacji pozostaje atrakcyjną opcją dla dalszego rozwoju działalności na rynkach zagranicznych - powiedział.
Maxima Grupė zarządza sieciiami detalicznymi na kilku europejskich rynkach, w tym sklepami Maxima (w krajach bałtyckich), Stokrotka i Aldik (w Polsce), T-Market (w Bułgarii) oraz e-sklepem spożywczym Barbora działający na Litwie i Łotwie. Maxima Grupė należy do grupy Vilniaus Prekyba - jednej z największych firm detalicznych w krajach bałtyckich i regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.