26.11.2018/11:07

MCI Capital wychodzi z kolejnych inwestycji i pokazuje wyniki za III kw.

W ciągu III kwartałów 2018 r. MCI Capital S.A. (MCI, Spółka) wypracowała 70,0 mln zł zysku netto. Wartość aktywów netto (NAV) wyniosła 1,16 mld zł. Ogłoszone do daty publikacji raportu exity i dywidendy zrealizowane przez Fundusze, których certyfikaty inwestycyjne (CI) posiada MCI (Fundusze MCI) wyniosły prawie 670 mln zł.

W roku 2018 wypracowano zysk netto na poziomie 70 mln zł. Zysk jest przede wszystkim pochodną zysku z inwestycji w wysokości 110 mln zł, który jest rezultatem wzrostu wartości CI Funduszy MCI.

NAV MCI na 30.09.2018 r. wynosił prawie 1,2 mld zł co oznacza 21,94 zł na akcję. Na koniec września 2018 r. wartość aktywów brutto Funduszy MCI wynosiła 2,3 mld zł. Średnie zadłużenie MCI w 3 kwartałach 2018 r. było niższe w relacji do porównywalnego okresu roku ubiegłego (średnio 247 mln PLN vs 278 mln PLN), w związku z czym koszty finansowe były o 1 mln zł niższe niż w roku ubiegłym. Od początku roku do dnia publikacji raportu za III kw. 2018 Fundusze MCI ogłosiły exity o wartości blisko 600 mln zł. Dodatkowo, 76,8 mln zł zostało uzyskane w formie dywidend.

Omawiany okres to dalsze, pozytywne wyniki inwestycyjne Funduszy MCI. Średnie stopy zwrotu MCI.TV, MCI.EV i MCI.CV wyniosły odpowiednio: 8 proc., 11,2 proc. i 6,2 proc..

W pierwszych 3 kwartałach 2018 r. spółka zwiększyła wskaźnik aktywów netto na akcje (NAV) do poziomu 21,94 zł na akcję, czyli o 6,4 proc w stosunku do końca zeszłego roku.

- Fundusze MCI były w tym roku bardzo aktywne w obszarze exitów – do dnia publikacji wyników za 3 kwartał ogłosiliśmy exity o wartości blisko 600 mln zł. W połączeniu z otrzymanymi dywidendami pozwoliło nam zbudować stabilną sytuację płynnościową na koniec tego kwartału – powiedziała Ewa Ogryczak, wiceprezes Zarządu MCI Capital S.A.  

- Nasze wyniki są stabilne w relacji do poprzedniego okresu. Odnotowaliśmy nieznaczny wzrost zysku z inwestycji. NAV na akcję na koniec września osiągnął poziom 21,94, czyli o 6,4 proc. więcej niż na koniec zeszłego roku. – powiedział Tomasz Czechowicz, prezes MCI Capital.

- Staramy się sukcesywnie dodawać do naszego portfela nowe inwestycje, które powinny budować wyniki w przyszłości. Przykładem takiej transakcji jest nabycie pakietu akcji w spółce IAI. Również fuzja między Morele i Pigu, jest dla nas wydarzeniem, którego efekt będzie widoczny w przyszłych wynikach MCI – uzupełnił Tomasz Czechowicz.

Pierwsze 3 kwartały tego roku były rekordowe pod względem skali wyjść z inwestycji. Fundusze ogłosiły exity na poziomie 592,5 mln zł. Największy z nich dotyczył sprzedaży posiadanych udziałów w spółce Dotpay/eCard za 255 mln zł. Transakcja ta jest jak na razie największym exitem fintechowym w Polsce. Istotne jest również transakcja wyjścia z iZettle, która była pierwszym exitem z unicorna dokonanym przez polski fundusz. Więcej niż 10 proc. pozyskanych z dezinwestycji środków pochodziło z dywidend wypłaconych przez spółki portfelowe (76,8 mln zł). Omawiany okres to także dalsze, pozytywne wyniki inwestycyjne funduszy z Grupy MCI. Średnie stopy zwrotu MCI.TechVentures, MCI.EuroVentures i MCI.CreditVentures wyniosły odpowiednio: 8 proc., 11,2 proc. i 6,2 proc..

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.