04.06.2018/10:27

MF pracuje nad uproszczeniem systemu VAT. Będzie mniej wyjątków obniżających stawkę VAT

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w systemie VAT. Powstanie nowa matryca stawek VAT. Celem zmian nie jest ograniczenie liczby towarów objętych obniżoną stawką, a maksymalne uproszczenie systemu. Będzie mniej załączników obejmujących towary i usługi z obniżonymi stawkami. Zmiany mają być „zasadniczo neutralne” dla konsumentów – przekonuje przedstawiciel MF.

„Z uwagi na czasowy charakter stosowania do celów podatku VAT Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) zaistniała potrzeba dokonania zmian w przepisach VAT związanych z określeniem sposobu identyfikowania towarów i usług, w szczególności na potrzeby określenia zakresu stawek obniżonych” – przyznaje Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację Katarzyny Osos z PO, w sprawie zapowiedzi podwyższenia stawki podatku VAT dla ok. 180 kategorii produktów.

Ministerstwo pracuje nad tymi zmianami i jednocześnie przygotowuje nową matrycy stawek VAT. Jak zapewnia podsekretarz stanu Paweł Gruza, celem planowanych zmian nie jest ograniczenie liczby towarów objętych obniżoną stawką VAT, a maksymalne uproszczenie systemu stawek VAT. Ministerstwo chce wyeliminować istniejące niekonsekwencje i nieracjonalności w stawkach VAT, a także wprowadzić instrumenty ułatwiające podatnikom i organom podatkowym stosowanie przepisów dotyczących stawek VAT.

Zmniejszona zostanie liczba pozycji w załącznikach obejmujących towary i usługi objęte stawkami obniżonymi w podatku VAT, co ma doprowadzić do uproszczenia systemu i przepisów podatkowych. Urzędnicy dążą do tworzenia załączników w taki sposób, by w ramach danej pozycji znajdowała się jak największa grupa towarów albo usług, maksymalnie ograniczając liczbę wyjątków. Zmiany mają być „zasadniczo neutralne z perspektywy konsumenta”.

– Stosowny projekt aktu prawnego, który powstanie w wyniku ww. prac, będzie procedowany zgodnie z przepisami dotyczącymi prowadzenia procesu legislacyjnego. Wskazać należy, iż z chwilą udostępnienia projektu aktu normatywnego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji, każdy zainteresowany ma prawo do przedstawienia swojego stanowiska / opinii wobec projektowanych regulacji – przypomina Paweł Gruza z Ministerstwa Finansów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.