12.09.2020/18:05

MF przyjrzy się największym podatnikom

Powstaje projekt ustawy przywidującej, że największe firmy będą informować o swojej polityce podatkowej. Wyjaśnią m.in. rozbieżności między skalą osiąganych przychodów a wysokością płaconych w Polsce podatków.

Jak podaje pb.pl, chodzi o umieszczony w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.

Przewiduje on m.in., że największe firmy będą musiały informować o swojej polityce podatkowej. Jak wyjaśnił wiceminister Sarnowski, od kilku lat w Polsce obowiązują przepisy obligujące największe firmy do ujawniania informacji o osiągniętych w poprzednich latach przychodach, dochodach i kwotach zapłaconego podatku lub o stracie. Są one publikowane na stronie Ministerstwa Finansów.

„Dzięki temu każdy ma łatwy dostęp do informacji, czy podatek płacony w Polsce przez największe firmy znacząco nie odbiega od skali ich działalności w naszym kraju. To rozwiązanie wprowadzone na wzór brytyjski, gdzie miało na celu poprawę społecznej kontroli nad dużymi korporacjami. Jest ona realizowana przez opinię publiczną, media, ale i analityków oraz naukowców, dla których podatkowe dane wielkich koncernów są ważnym przedmiotem badań” - powiedział wiceminister.

W przypadku branży produktów spożywczych w Polsce największymi płatnikami podatku CIT są  Jeronimo Martis Polska i FRF-BETEILIGUNGS-GMBH czyli podatkowa spółka Lidla i Dino Polska. 
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także