13.07.2020/14:17

Milionerzy, w tym twórca Ben & Jerry's, apelują o wyższe podatki dla bogatych

Grupa 83 milionerów wezwała rządy do podniesienia im na stałe podatków, aby pomóc w ten sposób ożywieniu gospodarczemu po kryzysie wywołanym Covid-19 – podaje "The Guardian".

Superbogaci biznesmeni, w tym współzałożyciel lodów Ben & Jerry's, Jerry Greenfield i spadkobierczyni Disneya Abigail Disney, wezwali rządy do podniesienia im podatków.

„Gdy Covid-19 uderza w świat, milionerzy tacy jak my mają do odegrania kluczową rolę w uzdrowieniu naszego świata” – napisali milionerzy w liście. „Nie, nie jesteśmy tymi, którzy opiekują się chorymi na oddziałach intensywnej terapii. Nie prowadzimy karetek pogotowia, które przyniosą chorych do szpitali. Nie uzupełniamy zapasów półek sklepowych, ani nie dostarczamy żywności od drzwi do drzwi. Ale mamy pieniądze, dużo. Pieniądze, które są teraz bardzo potrzebne i będą nadal potrzebne w nadchodzących latach, gdy nasz świat wyjdzie z kryzysu ”.

Grupa ostrzegła, że ​​ekonomiczny wpływ kryzysu koronawirusowego będzie trwał przez dziesięciolecia i może doprowadzić pół miliarda ludzi do ubóstwa.

Wśród osób, które dołączyły swoje podpisy do listu, jest Sir Stephen Tindall, założyciel Warehouse Group i drugi najbogatszy człowiek w Nowej Zelandii, którego fortuna szacowana jest na 475 mln dolarów; brytyjski scenarzysta i reżyser Richard Curtis oraz irlandzki inwestor John O’Farrell, który dokonał wielomilionowych inwestycji w firmy technologiczne z Doliny Krzemowej.

List został opublikowany przed spotkaniem ministrów finansów G20 i prezesów banków centralnych w ten weekend. Najbogatsi ludzie świata wezwali polityków, by „zmierzyli się z globalną nierównością i uznali, że podwyżki podatków od zamożnych i większa międzynarodowa przejrzystość podatkowa są niezbędne dla realnego długoterminowego rozwiązania”.

Jak zauważa "The Guardian", lista superbogatych ludzi wciąż rośnie, pomimo koronakryzysu. Fortuna Jeffa Bezosa, twórcy Amazona i najbogatszego człowieka na świecie, od początku pandemii wzrosła o 75 mld dolarów do rekordowej wartości 189 mld dolarów.

Na świecie jest ponad 500 000 ludzi zaklasyfikowanych jako „wyjątkowo bogaci” z fortuną przekraczającą 30 mln dolarów. Oznacza to, że na świecie jest więcej wyjątkowo bogatych ludzi niż ludność Islandii lub Malty.

Wielokrotnie apelowano o to, by superbogaci wnieśli większy wkład do walki z kryzysem wywołanym przez Covid-19. Krytycy zauważyli, że chociaż Bezos przekazał 100 mln dolarów, stanowi to mniej niż 0,1 proc. jego szacunkowej fortuny.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.