24.06.2013/09:48

Minister Arłukowicz krytykuje dyrektywę tytoniową

Jak podaje PAP, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz bronił w piątek w Luksemburgu stanowiska Polski w sprawie unijnej dyrektywy tytoniowej.

Propozycja kompromisu, przedstawiona przez prezydencję irlandzką, odrzuca proponowany przez KE zakaz obrotu papierosami cienkimi, typu slim, co jest zgodne z postulatami Polski. Utrzymuje jednak zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych z dodatkami aromatyzującymi, czemu się sprzeciwiamy. W wystąpieniu na posiedzeniu rady UE Arłukowicz powiedział, że taki zakaz trudno zrozumieć, zwłaszcza, że jednocześnie projekt dyrektywy proponuje zmniejszenie wielkości ostrzeżeń obrazkowych na opakowaniach przed szkodliwymi skutkami palenia. Podkreślił, że Polska opowiada się też za pozostawieniem wyboru dorosłym obywatelom. Dla uzgodnienia wspólnego stanowiska krajów UE w sprawie dyrektywy tytoniowej konieczne jest poparcie kwalifikowanej większości głosów w Radzie UE. Z wypowiedzi ministrów poszczególnych państw wynika, że propozycji zawierającej zakaz sprzedaży papierosów mentolowych nie uda się zablokować.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.