03.02.2020/14:06

Minister Gróbarczyk: Wiosną grozi nam susza stulecia

Ze względu na bardzo małe opady możemy mieć najsilniejszą suszę od 50 lat. Biorąc pod uwagę sytuację z ubiegłego roku, jeśli chodzi o poziomy wód, musimy naprawdę przygotować się pod kątem suszy – alarmował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w programie „Sedna sprawy” na antenie Radia Plus.

Minister zapewnił, że w tym roku rozpoczyna się wdrażanie programu, którego celem jest rozwój retencji. W jego ramach istniejące zbiorniki wodne będą przygotowywane w taki sposób, „aby maksymalnie kumulować wodę w okresie przypływu wód i stopniową ją uwalniać".

Gróbarczyk zapowiedział ponadto uruchomienie programów indywidualnych, m.in. program budowy przy domach własnych studni głębinowych oraz programy melioracyjne, które będą realizowane we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa.

Innym rozwiązaniem proponowanym przez ministerstwo gospodarki morskiej jest budowa niewielkich zbiorników wodnych, o powierzchni do 1 tys. mkw, które można budować bez jakichkolwiek pozwoleń, korzystając ze wsparcia z funduszy państwowych.

Źródło: radioplus.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.