11.01.2018/12:51

Ministerstwo Finansów: Nie ma prac nad nowym sposobem opodatkowania handlu

Polski rząd czeka na rozstrzygniecie sprawy dotyczącej podatku od sprzedaży detalicznej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i w międzyczasie nie prowadzi prac nad innym sposobem opodatkowania sektora handlu.

- Rząd nie podjął decyzji co do zakresu kontynuowania prac nad sposobem opodatkowania handlu (także handlu internetowego) - zapewnia wiceminister finansów Wiesław Janczyk w odpowiedzi na interpelację zgłoszoną przez posła Krzysztofa Sitarskiego (Kukiz'15). - W konsekwencji w Ministerstwie Finansów nie prowadzi się obecnie prac legislacyjnych w tym zakresie - dodaje Janczyk.

Poseł Sitarski w interpelacji z grudnia 2017 r. pytał resort finansów o to, czy istnieją plany "opodatkowania sklepów handlujących w internecie" oraz "czy planuje się objąć podatkiem obrotowym transakcje online, np. zamówienie internetowe, odbiór produktu w sklepie lub u kuriera" (pisownia oryg.). Chciał się także dowiedzieć, czy MF zamierza uregulować kwestię dropshippingu i opodatkować "przyjmowanie zamówień oraz przekazywania ich dostawcy" (cokolwiek miałoby to znaczyć).

Bezpośrednią przyczyną, ze względu na którą poseł Kukiz'15 zadał te pytania, była nowelizowana w grudniu ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej. Najnowsza zmiana dokonana w tym akcie prawnym sprowadzała się do przesunięcia o kolejny rok terminu wejścia daniny w życie.

Przypomnijmy, że tzw. podatek handlowy miał obowiązywać od września 2016 r., jednak - już po uchwaleniu ustawy przez Sejm - został zablokowany przez Komisję Europejską. Bruksela najpierw wydała Polsce nakaz zawieszenia stosowania podatku na czas trwania postępowania wyjaśniającego (sprawdzała, czy nie doszło do udzielenia niedozwolonej pomocy publicznej), a następnie, 30 czerwca 2017 r., w ostatecznej decyzji uznała, że przepisy omawianej ustawy są niezgodne z prawem unijnym.

Polska, aby zapobiec potencjalnym negatywnym konsekwencjom, takim jak np. konieczność zwrotu firmom pobranego podatku handlowego wraz z odsetkami, zdecydowała się na zaniechanie poboru daniny. Kwestię tę uregulowało rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 18 października 2016 r., a następnie nowelizacja ustawy o podatku handlowym z 15 listopada 2016 r., zawieszająca pobór podatku do końca 2017 r. Pod koniec ubiegłego roku kolejna nowelizacja ustawy przesunęła termin wejścia w życie kontrowersyjnej daniny na 1 stycznia 2019 r.

Polski rząd z ostateczną decyzją, co zrobić z podatkiem handlowym, zamierza czekać na wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Warszawa zaskarżyła do TSUE zarówno decyzję KE z września 2016 r., jak i czerwca 2017 r.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.