01.09.2020/20:07

Ministerstwo Rozwoju: Inflacja konsumencka powinna wynieść pod koniec września ok. 3 proc.

Inflacja konsumencka we wrześniu powinna wynieść ok. 3 proc. r/r (wobec 2,9 proc. r/r w sierpniu), prognozują eksperci Ministerstwa Rozwoju.

"We wrześniu spodziewamy się utrzymania inflacji na poziomie zbliżonym do obecnego, tj. ok. 3 proc. w ujęciu rocznym oraz 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym. Zmiana cen żywności powinna pozostać na poziomie z sierpnia. Spodziewamy się sezonowego wzrostu cen odzieży i obuwia oraz wzrostu cen w edukacji. Z kolei, w związku ze zmniejszeniem popytu wynikającym z zakończenia wakacji, nie powinny rosnąć już ceny paliw" - czytamy w komentarzu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś we wstępnym szacunku (flash) danych, że inflacja wyniosła 2,9 proc. w ujęciu rocznym w sierpniu br. (wobec 3 proc. r/r w lipcu). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych obniżyły się o 0,1 proc. w sierpniu.

Jak podał GUS, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 3 proc. r/r, ceny nośników energii - wzrosły o 4,5 proc. r/r, zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 12,3 proc. r/r. W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 1,1 proc., nośników energii - wzrosły o 0,1 proc., a paliw do prywatnych środków transportu - wzrosły o 3,3 proc..
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także