05.10.2020/08:40

Ministerstwo Rozwoju spodziewa się nieco wyższych cen żywności w październiku

W ocenie Ministerstwa Rozwoju w październiku można spodziewać się utrzymania tempa inflacji na poziomie ok. 3,2 proc. rok do roku i ok. 0,2 proc. w zestawieniu z wrześniem - podał resort w komunikacie.

- W ujęciu rocznym oczekujemy zbliżonego wzrostu cen żywności i dalszego hamowania spadku cen paliw. Na wyniki miesięczne wpływ będą miały nieco wyższe ceny żywności oraz odzieży i obuwia, których wahania wynikają z czynników sezonowych - tłumaczy Ministerstwo Rozwoju.

Przypomnijmy, że według wstępnego szacunku GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych we wrześniu br. były o 3,2 proc. wyższe wobec poziomu z analogicznego miesiąca 2019 r. i jednocześnie o 0,2 proc. wyższe niż w sierpniu br. Inflacja we wrześniu okazała się wyższa, niż oczekiwali analitycy.

We wrześniu notowaliśmy (w ujęciu rok do roku) dalsze spowolnienie wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 2,7 proc. w stosunku do 3 proc. w sierpniu, 3,9 proc. w lipcu i 5,7 proc. w czerwcu. Jednocześnie wrześniowy poziom cen żywności i napojów był o 0,4 proc. niższy niż miesiąc wcześniej.

Szczegółowe dane nt. inflacji za wrzesień GUS przekaże 15 października.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także