28.02.2019/09:49

MRiRW na Kongresie Mięsnym zapowiada zmiany przepisów i walkę o dobry wizerunek polskiej żywności

- Potrzebujemy zmiany przepisów, które - mam nadzieję - wpiszą się w konwencję polepszania, ciągłego budowania wizerunku polskiej żywności - mówiła w wystąpieniu otwierającym IV Kongres Mięsny 2019 Magdalena Zasępa, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Nie mogę dzisiaj, podczas tego bardzo radosnego wydarzenia, nie wspomnieć o ostatnich sytuacjach, które miały miejsce na polskim rynku produkcji żywności. Nie ukrywam, że myślę, iż powinny one skłonić nas wszystkich do refleksji nt. odpowiedzialności producenta za wprowadzany na rynek produkt, do odpowiedzialności organów państwa za tworzone przepisy weterynaryjne, ale też za samą strukturę i zarządzanie, skuteczność inspekcji kontrolujących tę żywność - podkreślała Zasępa, odnosząc się do tzw. "afery mięsnej".

Jak dodała, MRiRW już wyciągnęło wnioski i doszło do przekonania, że potrzebne są zmiany obowiązujących przepisów. Przedstawicielka ministerstwa nie doprecyzowała jednak, o jakie dokładnie zmiany chodzi.

Zasępa podkreśliła, że Polska zaangażowała swoje ambasady w walkę o pozytywny wizerunek polskiej żywności, w tym mięsa. Trwają także rozmowy pomiędzy polskimi instytucjami państwowymi a ich odpowiednikami z innych krajów, gdyż niektóre państwa "wymagają szczególnego kontaktu, szczególnych i natychmiastowych informacji".

- Niemniej jednak w tej konkretnej sytuacji potrzebujemy skoordynowanych, wspólnych działań, gdzie oprócz ministerstwa, organów państwa, pozostanie też duże pole dla państwa (producentów mięsa - red.). Myślę, że państwo bardzo dobrze je wypełnicie i że niedługo uda nam się świętować kolejne wzrosty w eksporcie polskiej żywności - powiedziała podczas Kongresu Mięsnego 2019.

Szefowa Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii w MRiRW zauważyła, że branża mięsna rozwija się w Polsce dynamicznie i w dużej mierze to ona wykreowała dobry wizerunek polskiej żywności w innych krajach. - Sukces, który jest państwa udziałem i który państwo budowaliście, z przyjemnością i zachwytem obserwujemy na przestrzeni ostatnich lat - stwierdziła.

Jak dodała, efekty wspólnych działań producentów, przetwórców, dystrybutorów, a także eksporterów, widoczne są chociażby w statystykach eksportowych. Zauważyła, że rok 2018 był rekordowy pod względem wartości eksportu towarów rolno-spożywczych.

- Wysokość tego eksportu osiągnęła poziom 29 mld euro i była wyższa o 5,5 proc. niż w 2017 r. Żywiec, mięso i przetwory mięsne stanowiły 21 proc. struktury towarowej polskiego eksportu, na łączną wartość 6,3 mld zł. Saldo zagraniczne z wybranymi towarami rolno-spożywczymi, w tym mięsem, podrobami z drobiu, a także mięsem, podrobami i przetworami bez drobiu, zamknęły się na wartość 4,5 mld euro - wskazała Zasępa.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.