14.04.2020/11:14

Na domową izolację najlepszy komputer. 13-krotny wzrost sprzedaży

Polacy postanowili doposażyć się w narzędzia niezbędne do zdalnej pracy i nauki. Wzrost sprzedaży ratalnej online w segmencie komputerów przenośnych, laptopów i notebooków wyniósł ponad 1300 procent.

Santander Consumer Bank – bank specjalizujący się w kredytach konsumenckich – sprawdził, jak epidemia koronawirusa oraz wynikające z niej obostrzenia wpłynęły na zakupy ratalne Polaków w kategorii RTV/AGD. Analitycy porównali dane sprzedażowe produktów kupowanych na raty online w marcu i na początku kwietnia minionego oraz obecnego roku.

Polacy w czasie domowej izolacji ruszyli na wirtualne zakupy. Konieczność pogodzenia zdalnej pracy rodziców, e-lekcji i zagospodarowania czasu wolnego spowodowały, że sprzedaż ratalną elektroniki zdominowały niezbędne do tego narzędzia. W marcu i na początku kwietnia względem analogicznego okresu minionego roku, ratalna sprzedaż laptopów wzrosła aż o 825 proc., a notebooków o 566 proc. Na czele produktów cieszących się większym niż zwykle zainteresowaniem kupujących znalazły się także telewizory, ta kategoria zanotowała wzrost o 155 proc., oraz smartfony (133 proc.).

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa zmusiła część firm do przestawienia pracowników na pracę zdalną. Od połowy marca zdalnie funkcjonują także szkoły, w wielu rodzinach pojawiła się więc potrzeba zakupu brakującego sprzętu elektronicznego. O dziwo Polacy chętniej zaciągali kredyty ratalne także na sprzęt AGD. Bardzo popularnym wyborem były ostatnio pralki (wzrost o 112 proc.) i odkurzacze (111 proc.).

– Z naszych danych wynika, że epidemia zweryfikowała plany zakupu przede wszystkim dodatkowych komputerów, bo laptopy są w tej chwili potrzebne w każdym domu, ale także sprzętu domowego – Polacy zaczynają doposażać swoje mieszkania. Widać też większe zainteresowanie np. zakupem konsol do gier. Ponieważ sklepy stacjonarne AGD/RTV są zamknięte, przenieśliśmy swoje zakupy do sieci – mówi Agnieszka Kociemska, zastępca dyrektora Pionu Kredytów Konsumenckich Santander Consumer Banku.

Zdaniem ekspertów banku, zarówno rosnąca popularność e-commerce, jak i możliwość wykonywania wszystkiego zdalnie, staną się silnym rynkowym trendem.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.