02.07.2018/09:17

Na liście najbogatszych rodzin świata dominują właściciele sieci handlowych i branża FMCG

30 rodzin, będących właścicielami 25 firm, kontroluje majątek o łącznej wartości ponad 1,1 biliona dolarów. W czołówce rankingu Bloomberga nie brak dziedzicznych interesów rodzinnych – właścicieli sieci handlowych i koncernów FMCG – czytamy w serwisie Daily Mail.

1. Rodzina Walton, Walmart: 151.5 mld dolarów

Sam Walton rozpoczął budowę sieci Walmart w 1945 r, gdy zakupił pierwszy sklep detaliczny. W ten sposób zapoczątkował budowę największej rodzinnej fortuny świata. Po jego śmierci w 1992 r. stery firmy przejął jego najstarszy syn Rob.

3. Rodzina Mars, Mars: 89.7 mld dolarów

Frank Mars, rocznik 1883, jako dziecko nauczył się ręcznego wytwarzania słodyczy czekoladowych. Jako dorosły założył firmę Mars, znaną z takich produktów, jak M&Ms, Milky Way czy Mars. Obecnie firma działa także w innych branżach, takich jak produkty dla zwierząt, które przynoszą niemal połowę z 35 mld rocznych przychodów.

4. Rodziny Van Damme, De Spoelberch i De Mevius, Anheuser-Busch Inbev: 54.1 mld dolarów

Anheuser-Busch Inbev, największy browar świata, jest kontrolowany przez trzy rodziny belgijskie, które w 2015 r. posiadały 28,6 proc. akcji koncernu. W jego portfolio są takie marki, jak Budweiser, Corona, Stella Artois, Beck's i Leffe. 

5. Rodzina Dumas, Hermes: 49.2 mld dolarów

Hermes to sieć sklepów z towarami luksusowymi. Powstała w Paryżu w 1837 r. i początkowo oferowała uprzęż i akcesoria do jazdy konnej dla arystokracji. Założycielem firmy był Thierry Hermes. Obecnie szefem firmy jest 47-letni pra-prawnuk założyciela, Axel Dumas. 

11. Rodzina Albrecht, Aldi: 38.8 mld dolarów

Rodzina Albrecht otworzyła pierwszy sklep spożywczy w Essen, w 1913 r. Po II wojnie światowej synowie założycieli, Theo i Karl Albrechtowie, rozpoczęli budowę sieci supermarketów Aldi. W 1960 r. poróżnili się na tle kierunku rozwoju biznesów i podzielili firmę na dwa oddziały – Aldi Nord i Aldi Sud. Obecnie obie sieci mają łącznie ponad 10 tys. sklepów.

12. Rodzina Mulliez, Auchan: 37.5 mld dolarów

Gerard Mulliez urodził się w 1931 r. r rodzinie, która posiadała firmę odzieżową. W 1961 r. przedsiębiorca rozpoczął budowę sieci supermarketów Auchan. Obecnie sieć należy do największych detalistów Europy. Kontrolowany przez rodzinę Mulliez holding Association Familiale Mulliez zarządza miksem biznesów detalicznych, w tym marketami spożywczymi Auchan i sklepami sportowymi Decathlon

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

1 komentarz

  • xc 03.07.2018

    kto zgadnie, co ci "najbiedniejsi" tego świata maja wspólnego????

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.