05.02.2020/09:29

Na rynku pracy będzie brakować nawet 1,5 mln osób

W tym roku polski rynek pracy skoncentruje się głownie na poszukiwaniu pracowników – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Według prognoz w perspektywie kolejnych pięciu lat na polskim rynku pracy będzie brakować nawet 1,5 mln osób. Katarzyna Bereś, prezes agencji pośrednictwa pracy Polski HR East wskazuje w „Pulsie Biznesu”, że dziś z takim niedoborem zmagają się nasi zachodni sąsiedzi. Jej zdaniem, jeśli nie chcemy powtarzać błędów Niemiec, to jest ostatnia szansa, aby przedsiębiorcy we współpracy z rządem zastanowili się, jak zachęcić pracowników z zagranicy do przyjazdu do Polski i pozostania w naszym kraju na dłużej.

Według badań ok. 60 proc. pracowników z Ukrainy przyjeżdża do Polski na krócej niż trzy miesiące. Praca, jaką podejmują, jest de facto dorywcza, a taka nie gwarantuje przedsiębiorcom stabilizacji, jeśli chodzi o zasoby kadrowe. W „Pulsie Biznesu” czytamy, że polityka migracyjna zainicjowana w 2017 r. była nastawiona na integrację, ułatwienia dla imigrantów i ich rodzin. Te założenia zeszły jednak na dalszy plan i nie są efektywnie wdrażane.

Więcej w „Pulsie Biznesu”

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.