12.07.2018/10:38

Nadal niemal 12 proc. Polaków myśli o podjęciu pracy za granicą

Głównym powodem są wyższe wynagrodzenia, które potrafią sięgać nawet 3-krotności płac na rodzimym rynku pracy. Widać to choćby po ofertach z Niemiec czy Francji, gdzie stawki dla magazynierów zaczynają się od 9,5 euro brutto za godzinę, a potrafią sięgać 12 euro, w zależności od stażu pracy – wynika z danych Grupy Work Service.

Rekordowo niskie bezrobocie i poprawiająca się sytuacja na polskim rynku pracy powoduje, że skłonność do emigracji zarobkowej wśród Polaków maleje, choć nadal wiele osób podejmuje zagraniczną pracę. Według danych GUS poza granicami naszego kraju przebywało w 2016 roku ponad 2,5 mln osób. Z kolei z ostatniego raportu „Migracje Zarobkowe Polaków” Work Service wynika, że wciąż 11,8 proc.Polaków rozważa zagraniczny wyjazd zarobkowy, z czego niemal 1/5 osób chce wyjechać do pracy sezonowej na okres 3 miesięcy. Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów zarobkowych są dziś Niemcy, wielka i bardzo chłonna gospodarka.

– Czasowa praca za Odrą to obecnie najlepsza opcja. Aktualnie najwięcej ofert pracy dla obcokrajowców notujemy w produkcji i logistyce. Stawki w tych sektorach zaczynają się od poziomu 9,5 euro brutto za godzinę pracy, a dochodzą nawet do 12 euro brutto, w zależności od długości zatrudnienia – podkreśla Karina Tokarska, Dyrektor Zarządzająca Work Service Express.

Nieco wyższe wynagrodzenia dla magazynierów obowiązują we Francji, gdzie podstawowa stawka godzinowa wynosi 9,88 euro, ale przy 35 godzinnym tygodniu pracy często podejmowane są nadgodziny, który mogą być o 25 proc.a nawet 50 proc.lepiej płatne.

Innym ciekawym kierunkiem, wybieranym przez Polaków są w ostatnich latach Czechy, a więc kraj o najniższych poziomach bezrobocia w całej Unii Europejskiej. Za naszą południową granicą stawki dla operatorów produkcji znajdują się w przedziale między 4060 a 5000 zł brutto miesięcznie.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • ida 05.08.2018

    To pokazuje jak wielkie różnice są między tym co u nas a co tam. Pierwszy raz jechałam z otto jakiś czas temu i warunki pokazały że warto. Kasa praca o niebo lepsza niż tu

  • ola 31.07.2018

    Nie ma się co dziwić, bo jednak można ładnie zarobić. Dlatego też pojechała z biurem otto i nie musiałam się o nic martwić tylko pracować ;) To jest dobra opcja jak się nie zna nikogo za granicą, nawet bez języka można z nimi jechać.

  • Marlena 17.07.2018

    Po raz pierwszy będę jechała do pracy zagranicę siostra mi załatwiła miejsce w promedica24 i jedziemy we dwie do Anglii. Język znam więc mam łatwiej. Trochę się boję na jaką podopieczną trafię. Dobrze że siostra będzie niedaleko więc zawsze będę mogła do niej napisać czy zadzwonić z poradą

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.