20.03.2018/16:17

Nadciągają podwyżki produktów spożywczych. Przez wyższe ceny wody

Nowe prawo wodne zakłada znaczące podwyżki opłat za wodę dla wszystkich branż korzystających z wody - piszą eksperci EY. Jak zapewniają, wpłynie to negatywnie na ceny produktów spożywczych, napojów, ryb oraz energii elektrycznej.

Wszystkiemu winna jest ustawa Prawo wodne, która uregulowała gospodarowanie wodami. Oprócz zmianą w strukturze sektora, jej przepisy doprowadziły do wzrostu ceny wody.

- Niewątpliwie, nowe opłaty obciążą wszystkich korzystających z wody, w tym także przedsiębiorstwa z branż, które dotychczas były z opłat zwolnione, co wpłynie negatywnie chociażby na ceny produktów spożywczych (z uwagi na objęcie opłatami, z określonymi wyjątkami, branży rolnej), napojów, ryb oraz energii elektrycznej (korzystanie z wody stosowanej w obiegach chłodzących dotychczas nie podlegało opłatom) - piszą eksperci EY, Grzegorz Pizoń i Piotr Woźniak.

Ustawa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2018 r., z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Z kolei z dniem 1 stycznia 2020 r. mają wejść w życie przepisy, które określają górne jednostkowe stawki opłat za określone usługi wodne.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.