29.03.2020/20:30

Najemcy centrów handlowych przekonują, że wygaszenie umów najmu to dobre rozwiązanie

Branża handlowa pozytywnie ocenia zaproponowane przez rząd w tzw. tarczy antykryzysowej czasowe wygaszenie umów najmu w galeriach handlowych. Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług uważa, że to korzystniejsze rozwiązanie niż wcześniejszy pomysł obniżki czynszów najmu o 90 proc.

Karol Kazienko, dyrektor marketingu Kazar Group, członek Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług powiedział PAP, że rządowa autopoprawka do specustawy koronawirusowej jest korzystniejszym rozwiązaniem zarówno dla najemców oraz dla wynajmujących, czyli galerii handlowych. Zakłada bowiem, że w tym trudnym momencie, my jako najemcy nie jesteśmy zobowiązani do uiszczania opłat, natomiast opłat dokonamy w późniejszym terminie, w warunkach stabilnej sytuacji rynkowej, przedłużając nasze umowy o czas, w którym galerie pozostawały zamknięte.

Przedstawiciele Związku, który zrzesza właścicieli polskich marek odzieżowych, obuwniczych, akcesoryjnych i innych, już wcześniej postulowali solidarne rozłożenie kosztów walki z koronawirusem i skutkami epidemii pomiędzy najemców, wynajmujących, banki i rząd. Apelowali o abolicję czynszową, czyli wstrzymanie się z opłatami czynszowymi przez 6 miesięcy od momentu otwarcia galerii. Informowali, że są gotowi płacić czynsz, zgodnie z umową, ale w warunkach, które pozwalają im generować przychody.

Karol Kazienko, dodał w rozmowie z PAP, że Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług jest gotowy do rozmów z właścicielami galerii handlowych.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Dżolanda 31.03.2020

    Mimo, ze reprezentuje najemców, to zgadzam się, iż rozporządzenie nie jest przemyślane a na pewno nie jest sprawiedliwym. Generalnie najemcy przez okres kwarantanny przechowują tam swoje ruchomości, wiec chociażby krok w tym kierunku rząd powinien zrobić i pozostawić chociażby opłaty wspólne na normalne funkcjonowanie tych galerii. Przecież one zatrudniają ludzi do sprzątania, do ochrony itd itp...Potrzebny bylłdialog, którego zabrakło. Mam nadzieję, ze najemcy to zrozumieją i z własnej inicjatywy pokryją opłaty eksploatacyjne. Co do czynszów, to myślę, że wydłużenie umów jest rozsądnym

  • Zawiedziony niesolidarnością najemców, szczególnie Panem z Kazara 30.03.2020

    Załatwił sobie Pan z Kazara i jego koledzy..A pieniądze raty kredytów za budowę galerii, podatki, ochronę, pracowników, to właściciele obiektów mają teraz wychodować sobie w ogródku? Każdy ma jakieś koszty do pokrycia. Jeżeli dzielić się ryzykiem, to chociaż po połowie. Skandaliczne rozporządzenie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.