10.02.2020/08:59

Najlepsi pracodawcy w handlu w 2019 r. Rossmann, Sephora, a gdzie sieci spożywcze?

Z badania YouGov BrandIndex wynika, że w czołowej 10 pracodawców w handlu w 2019 r. znalazło się miejsce zaledwie dla jednej sieci sklepów spożywczych - był to Lidl, sklasyfikowany na ósmym miejsu. W rankingu wygrał Rossmann, który zdeklasował innych rywali.

Badanie wykonane zostało przez agencję Inquiry, a sprawdzało reputację poszczególnych firm handlowych jako pracodawców. - Od kilku lat sieci handlowe mają trudności ze zrekrutowaniem pracowników. Marka pracodawcy nabiera więc dużego znaczenia, a firmy prowadzą coraz bardziej intensywne działania z zakresu Employer Branding. Liczy się nie tylko opinia o pracodawcy, ale marka jako taka: chętniej pracujemy dla sieci, które mają dobry wizerunek - tłumaczą pomysłodawcy i realizatorzy badania.

Wskaźnik reputacji pracodawcy został na dwóch pytaniach: "Wyobraź sobie, że szukasz pracy na stanowisku podobnym do obecnego (lub doradzasz przyjacielowi szukającemu pracy). Wskaż firmy, w których byłabyś/byłbyś dumna/dumny z tego, że pracujesz w tym miejscu. A teraz wskaż firmy, w których wstydziłabyś się/ wstydziłbyś się pracować". Przygotowując zestawienie, agencja zaraportowała wynik netto, czyli różnicę wskazań pozytywnych i negatywnych.

Na pierwszym miejscu znalazł się Rossmann z reputacją wyrażoną wskaźnikiem 30,6. Na podium zmieściły się także sieci Sephora (21,3) i Apart (21,1), a tuż za nim Ikea (również 21,1). Kolejne miejsca przypadły sieciom: Empik (20,4), W.Kruk (19,1), Douglas (18,7), Lidl (18,4) i Adidas (17,9), a czołową dziesiątkę zestawienia zamyka Wólczanka (17,4).

- Wielkość firmy nie ma decydującego znaczenia, gdy myślimy o pracy; liczy się też prestiż i wizerunek marki. Pracodawcy, którzy świadomie pracują na wizerunek, cieszą się dobrą opinią zarówno wśród pracowników, jak i konsumentów - komentuje wyniki badania Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry.

Autorzy badania YouGov BrandIndex zapewniają, że jest to "jedyne w Polsce badanie kondycji marek realizowane w czasie rzeczywistym". Kluczowe wskaźniki monitorowane w badaniu związane są z komunikacją, wizerunkiem i zakupami. W 2019 r. monitorowano w Polsce 116 marek sieci handlowych i gastronomicznych.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • ronka17 11.02.2020

    Dobrą opinię mają pracodawcy, u których nie działają zwiazki zawodowe. Główna aktywność związków to "psucie" reputacji własnych Pracodawców. Specjalizuje się w tym głównie "rządowy" związek zawodowy, zwłaszcza jego centralne agendy. Niestety większość działaczy związkowych, każdego szczebla, nie nie zdaje sobie sobie sprawy z tego, że szkodzi w ten sposób głównie swoim kolegom. To nawet zrozumiałe, oni maja szczególną ochronę stosunku pracy lub etaty związkowe. Gdyby nie to dawno byliby poza strukturami z uwagi na swoje kompetencje i zaangażowanie w pracę.

  • buuum 10.02.2020

    Jako były pracownik rossmanna potwierdzam, że na pewno nie jest to dobry pracodawca. Może ma fajny wizerunek na zewnątrz. Ale w środku.... dramat. Straszenie, nieprzestrzeganie prawa pracy.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.