11.05.2019/12:04

Najważniejsze wydarzenia na rynku centrów handlowych w pierwszym kwartale 2019 r.

Eksperci firmy Colliers International wskazali najważniejsze ich zdaniem pięć wydarzeń na rynku centrów handlowych z pierwszego kwartału tego roku. Sprawdź, czy Twoje typy byłyby podobne.

Przedstawiciele Colliers przede wszystkim zwracają uwagę na fakt, iż w minionym kwartale upłynął rok od wejścia w życie przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele. Podkreślają, że zarówno właściciele centrów handlowych oraz ich najemcy, jak i indywidualni przedsiębiorcy raportują spadki odwiedzalności i obrotów. Powołują się przy tym na badania Retail Institute, z których wynika, że w 2018 r. odwiedzalność w przebadanych 120 centrach handlowych spadła o 1,9 proc. w stosunku do 2017 r., co przełożyło się na 7,23 mln klientów mniej. Najbardziej ucierpiały podmioty z sektorów zdrowie i uroda, usługi oraz gastronomia.

Kolejne istotne wydarzenie rynkowe z pierwszego kwartału wskazane przez ekspertów Colliers to "markowe zmiany". - Na polskim rynku toczą się postępowania sanacyjne i upadłościowe, odnotowujemy także kolejne transakcje sprzedaży sieci handlowych. W bieżącym kwartale swoją decyzję o wycofaniu się z rynku zaanonsowała sieć New Look. Grupa CCC, producent i lider polskiego rynku sprzedaży detalicznej obuwia, przejęła spółkę Gino Rossi. Gastromall Group natomiast przejmuje udziały w sieci barów Makarun Spagetti & Salad, a firma Helios podpisała list intencyjny z Food for Nation, właścicielem burgerowni Pasibus - wyliczają przedstawiciele Colliers.

Trzecie najważniejsze wydarzenie minionego kwartału na rynku centrów handlowych to, zdaniem Colliers International, zaprezentowanie na targach PIPIM 2019 nowego projektu inwestycji wielofunkcyjnej Towarowa 22. Firma Echo Investment planuje wybudowanie na warszawskiej Woli kompleksu o łącznej powierzchni ok. 230 tys. mkw. GLA. W ramach inwestycji ma powstać centrum handlowe o wielkości blisko 60 tys. mkw., biura o podobnym metrażu, teatr, kino festiwalowe, kawiarnie i restauracje, hotel, mieszkania oraz tereny zielone.

Eksperci Colliers International zwracają też uwagę na zmiany najemców w warszawskim centrum handlowym Blue City. W minionym kwartale w tym obiekcie pojawiło się pierwsze w stolicy Polski kino sieci Helios, a także park rozrywki TepFactor. - Kino oferuje 8 komfortowych sal (w tym 3 sale Dream), wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt kinotechniczny, z najnowszymi rozwiązaniami w zakresie dźwięku i projekcji obrazu. TepFactor to pierwszy w Polsce obiekt unikalnej rozrywki zespołowej, składający się z 25 pokoi z elektronicznie sterowanymi przeszkodami, sprawdzającymi siłę fizyczną, logiczne myślenie, cierpliwość, zręczność i umiejętność pracy zespołowej - podkreślają eksperci.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.