14.03.2017/10:16

Największa europejska grupa zakupowa EMD będzie działać globalnie

Jak informuje Planet Retail, największa europejska grupa zakupowa EMD (European Marketing Distribution), do której należą m.in. brytyjska ASDA, Groupe Casino czy Kaufland, powiększy się o australijską sieć Woolworths. Jedno z największych światowych zrzeszeń zakupowych znacząco zwiększy skalę i zasięg działania. Roczne obroty sięgną 216 mld euro.

EMD wywołała falę zaniepokojenia wsród firm z branży FMCG swoim wczorajszym oświadczeniem, że zamierza przekroczyć granice kontynentu i stać się podmiotem globalnym. Pierwszym krokiem w tym kierunku było przyłączenie się do grupy sieci Woolworths, działającej w Australii (ok. 1000 supermarketów) i Nowej Zelandii (ponad 180 supermarketów).

Nawet właściciele najpotężniejszych światowych marek mogą mieć powody do niepokoju, tym bardziej że przystąpienie australijskiej sieci do działającej dotychczas tylko w Europie grupy może zachęcić kolejnych detalistów do podobnego kroku.

Grupa EMD, z siedzibą w szwajcarskiej miejscowości Pfäffikon, dokonuje zakupów towarów z całego świata i negocjuje w imieniu swoich członków ponadnarodowe kontrakty handlowe z producentami produktów markowych. Ponadto do zadań EMD należy zamawianie i rozwijanie marek własnych dla sieci członkowskich.

Przed przyłączeniem się sieci Wollworths, łączna całkowita sprzedaż podmiotów zrzeszonych w grupie generowała przychody rzędu 178 mld euro i była realizowana w ok. 150 tys. punktów sprzedaży w 20 krajach. Obecnie dochodzą do tego dwa nowe rynki, a przychody łączne wzrosną do ok. 216 mld euro.

W styczniu 2016 r. do EMD przyłączyła się sieć Asda, będąca brytyjską częścią biznesu Walmarta. Miesiąc później w grupie znalazł się Kaufland. I wreszcie w styczniu br. do zrzeszenia przystąpił niemiecki operator hipermarketów Globus.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.