11.12.2018/13:09

“Nakrętka na uwięzi” – nowy pomysł KE może kosztować biznes nawet 8,7 mld euro

Nowa propozycja Komisji Europejskiej dot. przytwierdzanie nakrętek do butelek z tworzyw sztucznych, spowoduje znaczące zwiększenie zużycia plastiku, większą emisję dwutlenku węgla, oraz dodatkowe nawet 8,7 miliarda euro zwiększenia kosztów produkcji.

Analiza przeprowadzona przez PwC wykazała, że zaproponowany przez Komisję Europejską obowiązek przytwierdzania nakrętek/wieczek do butelek z tworzyw sztucznych przeznaczonych do napojów (artykuł 6 projektu Dyrektywy w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko) może doprowadzić w skali UE do zużycia od 50 tys. do 200 tys. ton więcej plastiku, a także do wytworzenia dodatkowego ekwiwalentu CO2 w wysokości od 58 do 381 milionów kg i konieczności poniesienia kosztu ekonomicznego wynoszącego minimum 2,7 miliarda euro.

Analiza przeprowadzona przez PricewaterhouseCoopers dla powyższych organizacji nakreśliła znaczące koszty środowiskowe i ekonomiczne wdrożenia proponowanego przez Komisję Europejską obowiązkowego przytwierdzania nakrętek/wieczek do butelek z tworzyw sztucznych przeznaczonych do napojów.

Analiza Komisji Europejskiej dotycząca przedmiotowej Dyrektywy wskazuje, że najskuteczniejszym sposobem ograniczenia zaśmiecenia środowiska nakrętkami i wieczkami jest zwiększenie zbiórki butelek i ich zamknięć. Organizacje skupiające producentów napojów i wód uważają, że cel Komisji można najlepiej osiągnąć poprzez odpowiednią infrastrukturę gospodarowania odpadami i kampanie uświadamiające konsumentów w okresie do 2025 r., a nie przez dodatkowy obowiązek przytwierdzania nakrętek do butelek.

Raport PwC wskazuje na znaczące obciążenie dla środowiska, szacując, że przytwierdzanie nakrętek/wieczek do butelek w skali Unii Europejskiej może wymagać od 50 tys. do 200 tys. ton dodatkowego plastiku do produkcji butelek na napoje w zależności od wymaganych zmian technicznych (tj. cięższa nakrętka lub cięższa nakrętka i butelka). Spowodowałoby to zaprzepaszczenie ponad pięcioletniego postępu przemysłu w zmniejszaniu wagi butelek z tworzyw sztucznych w celu ograniczenia ilości zużywanego plastiku. Ponadto szacuje się, że przez wprowadzenie obowiązkowego przytwierdzania nakrętek/wieczek do butelek zostałaby wyemitowana równowartość 381 milionów kg ekwiwalentu CO2, co odpowiada 244 milionom dodatkowych samochodów na ulicach.

W raporcie podkreślono skalę utrudnień dla przemysłu wywołanych koniecznością modyfikacji ok. 1 350 linii rozlewowych w całej Unii Europejskiej, a także koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów w wysokości co najmniej 2,7 miliarda euro (nawet do 8,7 miliarda euro) w celu odpowiedniego dostosowania linii butelkowania, przesuwając tym samym priorytet z doskonalenia systemów zbiórki. Koszty oszacowane przez PwC obejmują koszty inwestycji kapitałowych, jak również znaczące straty wydajności i koszty przestojów podczas rekonfiguracji istniejących linii produkcyjnych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.