08.08.2019/08:28

Narzekamy na drożyznę, ale marnujemy jedzenie. Polska na piątym miejscu niechlubnego rankingu

Kupujemy za dużo, wydajemy pieniądze, a jedzenie marnujemy. Statystyczny Polak wyrzuca 247 kg żywności rocznie. To plasuje nas na piątym miejscu w UE, gdzie średnia wynosi 173 kg – obliczył Polski Instytut Ekonomiczny. Najczęściej wyrzucamy pieczywo, owoce i wędliny.

Ogółem w całej UE marnuje się rocznie około 88 mln ton żywności. „Źródłami strat artykułów spożywczych są przede wszystkim gospodarstwa domowe, mające 53 proc. udziału w ogółem marnowanej żywności, a następnie przetwórstwo (19 proc.), gastronomia (12 proc.), produkcja (11 proc.) oraz dystrybucja (5 proc.)” - podsumowują eksperci w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Według PIE Polacy rocznie marnują 247 kg żywności na osobę, co daje nam 5. miejsce w Unii Europejskiej. W 2018 r. do wyrzucania żywności przyznało się 42 proc. Polaków. Najczęściej wyrzucane produkty to: pieczywo (49 proc.), owoce (46 proc.), wędliny (45 proc.), warzywa (37 proc.), jogurty (27 proc.), ziemniaki (17 proc.) i mleko (12 proc.).

„Wśród przyczyn wyrzucania żywności, najczęściej wymienianą, już od kilku lat, jest przekroczenie terminu przydatności do spożycia (29 proc. wskazań). Istotnie rzadziej wymieniane są: zbyt duże zakupy (20 proc.), zbyt duże porcje posiłków (15 proc.), zakup złego jakościowo produktu (15 proc.) oraz niewłaściwe przechowywanie żywności (13 proc.)” - tłumaczę eksperci Instytutu.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • acc 09.08.2019

    pieczywo, owoce i wędliny??? a może popatrzmy na jakość? pieczywo z półfabrykatów i prochów, na drugi dzień czerstwe a na trzeci już zapleśniałe, tradycyjne chleby i tydzień poleżały, i czerstwe nawet lepiej smakowały a dzisiejsza masówka to czysta komercja,: owoce i warzywa - prosto z Holandii, Danii, Francji czy Niemiec, ładne, bez robala bo 100 razy pryskane, ciemny lud kupi, wystarczy trochę reklamy..a wędliny - na drugi dzień zielone i śmierdzą, prawdziwe mięso z antybiotykami, wypełniaczami, dodatkami - głównie z Zachodu. Tego się nie da jeść!!! I kogoś to dziwi, że się wyrzuca i marnuje? Koncerny rządzą, światem, dlatego mamy jak mamy,

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.