31.10.2019/10:35

Nawet 2,2 mld zł wpływów do budżetu z podatku od cukru

Wprowadzenie podatku od cukru w słodkich napojach i słodyczach mogłoby przynieść budżetowi państwa od 1,16 mld zł do 2,26 mld zł – wynika z wyliczeń Związku Producentów Cukru w Polsce, o których napisała „Rzeczpospolita” 

Temat wprowadzenia podatku od cukru pojawia się i znika od kilku lat. Ostatnio powrócił po wypowiedzi głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa, który zaalarmował, że polskie dzieci tyją i wskazał na potrzebę dyskusji o przepisach, które ograniczą spożycie cukru. 

Związek Producentów Cukru (ZPC) przygotował analizę, w której bada różne warianty wprowadzenia podatku, od objęcia podatkiem tylko napojów bezalkoholowych o zawartości cukru powyżej 8 g na 100 ml, po wszystkie słodzone napoje oraz słodycze i wyroby cukiernicze. 

ZPC przygotował też analizę koszyków zakupowych konsumentów o różnej zasobności portfeli. Wynika z niej, jak podkreślają przedstawiciele Związku, podatek nie przyniesie spodziewanego efektu, czyli zmniejszenia otyłości wśród Polaków. Takie doświadczenia płyną z innych krajów, w których obowiązują podobne daniny.

Poza tym ZPC podkreśla, że podatek nie byłby korzystny dla rynku, przede wszystkim odbiłby się na kondycji mniejszych producentów, którzy nie są w stanie szybko modyfikować receptur i technologii produkcji. Mniejsza konkurencyjność firm mogłaby spowodować zwiększenie popytu na produkty mniejszej jakości. 

Choć sprzedaż detaliczna cukru w Polsce spada, Polacy jedzą go coraz więcej, ponieważ jest coraz powszechniej dodawany do żywności – m.in. wędlin czy majonezu. Najwięcej zawierają go jednak napoje.

Konsumpcja cukru w Polsce sięga 1,8 mln ton, z czego zaledwie 0,5 mln ton przypada na gospodarstwa domowe. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.