27.04.2017/14:17

Nawet po pół miliona dla firm na rozwój eksportu

28 kwietnia w ramach programu Polska Wschodnia PO PW 2014-2020 rusza nabór wniosków o dofinansowania dla firm z makroregionu Polski Wschodniej na rozwój eksportu. Maksymalna wartość projektu wynosi ponad 500 000 zł. Program wspiera przedsiębiorców z 5 województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Środki unijne mają pomóc firmom z regionu zaistnieć na zagranicznych rynkach lub rozszerzać zasięg eksportu.

– Rozwój internacjonalizacji na terenach Polski Wschodniej może znacząco wpłynąć na sytuację gospodarczą tej części kraju. Są branże, w których nie ma ona sobie równych, a poszerzając dla nich rynki zbytu, może istotnie zwiększać produkcję – twierdzi Mariusz Balcerzak, specjalista ds. eksportu z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak&Kordasiewicz.

Środki programu pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego łącznie wynoszą 2 mld euro. W ramach rozpoczynanego 28 kwietnia działania 1.2 Internacjonalizacja MŚP przeznaczono 200 000 000 zł na dofinansowanie projektów, a jeden przedsiębiorca może zaaplikować z projektem o maksymalnej wartości 530 000zł. Poziom dofinansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw wynosi do 80% wartości projektu. Nabór potrwa do 30 czerwca.

– Rozwój internacjonalizacji na terenach Polski Wschodniej może znacząco wpłynąć na sytuację gospodarczą tej części kraju. Wschodnie przedsiębiorstwa powinny bez wahania wykorzystać szansę na rozpoczęcie ekspansji na zagraniczne rynki. Są branże, w których Wschód Polski nie ma sobie równych, a poszerzając dla nich rynki zbytu, może istotnie zwiększać produkcję – komentuje Mariusz Balcerzak z KDG. Według eksperta do takich perspektywicznych branż należą branże spożywcza, drzewna czy produkująca urządzenia mechaniczne. Te obszary już dzisiaj cieszą się względnie wysokim poziomem internacjonalizacji. Preferencje w konkursie mają jednak firmy, które dopiero zaczynają swoją przygodę z eksportem, a do tej pory były skupione na krajowym rynku.

Jakie kierunki są szczególnie atrakcyjne dla eksporterów ze wschodnich województw? – Naturalnym i dość bezpiecznym kierunkiem jest oczywiście Europa Wschodnia, z którą zawsze łączyły Polskę Wschodnią relacje handlowe. To rozsądny kurs zwłaszcza na start – twierdzi Balcerzak. – Przy obecnej sytuacji gospodarczej większość przedsiębiorstw kieruje swoje produkty na zachód Europy. Mniej oczywiste, a otwarte na polskie produkty, są rynki krajów Ameryki Południowej i Afryki. To tam tkwi szansa najbardziej dynamicznego wzrostu gospodarczego i rozwoju na arenie międzynarodowej, a projekt poprzez dedykowane usługi doradcze pozwala na dokładne rozeznanie rynku.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.