16.08.2019/13:33

Nestle zachęca klientów do zwracania zużytych kapsułek po kawie. Z 300 kapsułek powstaje… rower

Dzięki współpracy szwedzkiego startupu Velosophy i producenta kawy w kapsułkach Nespresso udało się stworzyć rower, który powstaje ze zużytych opakowaniach po kawie. Wystarczy 300 zużytych kapsułek, żeby wyprodukować nowy rower w całości wykonany z odzyskanego aluminium.

Na niezwykły pomysł wpadł Jimmy Östholm, Szwed, który wcześniej pracował jako menedżer ds. komunikacji w sieci Ikea. Obecnie prowadzi startup, który produkuje rowery. Kupując rower dla siebie, funduje się przy okazji rower dla uczennicy mieszkającej w kraju rozwijającym się. Velosophy jest więc połączeniem biznesu i działalności na rzecz lokalnych społeczności.

W tę ideę wpisuje się także wytwarzanie rzeczy z recyklingowanych materiałów. Östholm przekonuje, że najtrudniejszym etapem było przetworzenie lekkiego aluminium, z jakiego tworzone są kapsułki, w materiał, który spełnia normy bezpieczeństwa przy tworzeniu rowerów. Jednak udało się i jak zauważa Östholm, jest to dowód na to, że każdy rodzaj aluminium może być przetwarzany na nowe przedmioty i dlatego warto je odzyskiwać.

Dla firmy Nestle rowery Re:Cycle są sposobem na przypomnienie klientom, żeby oddawali zużyte kapsułki do recyklingu. Nespresso ma 122 tys. punktów na całym świecie, gdzie przyjmowane są zużyte kapsułki. „W ramach projektu recyklingu zużyte kapsułki można przynieść  do jednego z Butików Nespresso albo przekazać je kurierowi dostarczającemu kawę. Kurier odbiera zużyte kapsułki zapakowane  w specjalną torbę, którą Klient otrzymuje nieodpłatnie. Usługa odbioru zużytych kapsułek oferowana jest wyłącznie przy okazji realizacji kolejnego zamówienia złożonego przez klienta drogą  telefoniczną jak i przez Internet i jest nieodpłatna” – czytamy na polskiej stronie Nespresso.

Nieprzetworzone kapsułki po kawie rozkładają się w środowisku naturalnym ok. 150 lat. W 2016 roku, z troski o środowisko, urzędy w Hamburgu zakazały pracownikom używania kawy w kapsułkach w pracy. Szacuje się, że obecnie tylko 25 proc. kapsułek jest wykorzystywanych ponownie. Wcześniej firma Nestle przetwarzała je np. na eleganckie długopisy lub scyzoryki.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.