17.02.2020/08:45

Niehandlowe niedziele z coraz mniejszym poparciem Polaków. Przyczyną zaostrzenie zakazu

Od stycznia 2020 roku obowiązuje kolejne zaostrzenie zakazu handlu w niedziele. Od początku roku zakaz dotyczy większości niedziel – zakupy zrobimy tylko w 7 niedziel objętych wyjątkiem. Jakie podejście do zakazu handlu mają Polacy w trzecim roku obowiązywania regulacji? Na to i inne pytania spróbował odpowiedzieć zespół badawczy Havas Media Group – Intelligence Team w badaniu zrealizowanym w lutym 2020 r.

Kolejne zaostrzenie handlu na ogół nie jest przyjmowane przez Polaków z entuzjazmem. Niemal połowa dorosłych Polaków wskazuje, że kolejne zaostrzenie handlu ocenia negatywnie. Szczególnie niezadowoleni z tego faktu są mieszkańcy największych miast – blisko 64 proc. mieszkańców miast powyżej 500 tys. mieszkańców ocenia zaostrzenie zakazu handlu negatywnie. W ocenie zaostrzenia zakazu handlu najbardziej podzieleni są mieszkańcy wsi – około 40 proc. z nich ocenia zaostrzenie zakazu negatywnie, a 43,5 proc. pozytywnie.

Kolejne zaostrzenie zakazu handlu nie wpłynęło pozytywnie na ogólne nastawienie Polaków do funkcjonowania tego zakazu – podobnie jak w ubiegłym roku – blisko połowa dorosłych Polaków uważa, że zakaz handlu powinien zostać zniesiony. Największymi zwolennikami zniesienia zakazu handlu są mieszkańcy największych miast (pow.500 tys. mieszkańców) – w tej grupie ponad 60 proc. osób chciałoby, by w niedziele sklepy były otwarte.

Mimo że Polacy na ogół nie są zwolennikami niedzielnego zakazu handlu, wydaje się, że przyzwyczailiśmy się już do jego istnienia i jesteśmy odpowiednio przygotowani do braku możliwości zrobienia zakupów w niedzielę. Blisko połowa badanych Polaków robi zakupy z odpowiednim wyprzedzeniem. Tylko 11 proc. badanych poszukuje sklepów otwartych w niedziele.

Do braku możliwości zrobienia zakupów w niedzielę trochę lepiej przygotowane są kobiety oraz starsi Polacy – to te grupy częściej deklarują robienie zakupów klika dni wcześniej. Z kolei sklepów otwartych w niedziele częściej poszukują mężczyźni oraz młodsi respondenci – osoby do 34. roku życia.

Zakaz handlu w niedziele nie ograniczył też naszej konsumpcji. Tylko 1/5 badanych Polaków zadeklarowała, że wprowadzenie niedzielnego zakazu handlu sprawiło, że kupuje znacznie mniej. Ograniczenie konsumpcji szczególnie widocznie jest wśród najmłodszych badanych – do 24. roku życia – w tej grupie blisko 30 proc. badanych deklaruje, że przez zakaz handlu kupują mniej.

Dla części Polaków zakaz handlu wiąże się z szeregiem utrudnień. Ponad 35 proc. badanych Polaków deklaruje, że odczuwa negatywne skutki obowiązywania zakazu handlu. Znaczące utrudnienia spowodowane zakazem handlu deklarują głównie mężczyźni, młodzi Polacy (do 24. r.ż.) oraz mieszkańcy największych miast (pow. 500 tys. mieszkańców) – w tej grupie na negatywne skutki obowiązywania zakazu handlu w niedziele wskazuje ponad 50 proc. osób.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • iwa5 18.02.2020

  Ja pracuję w handlu. Uważam, że odgórny zakaz jest do bani. Mamy średnio 4 niedziele w miesiącu: zasada odgórna- każdy pracownik pracuje w 2 niedziele a 2 ma wolne. To da się zrobić. Mnie najbardziej brakuje dni wolnych w tygodniu za pracę w niedziele: to wtedy załatwiałam lekarzy i urzędy bo te z reguły nie pracują do 22 jak handel bądź inni pracownicy fizyczni....

 • Krzysiek 1407 17.02.2020

  Zakaz handlu w niedziele uwazam za totalna glupote. Przed zakazem handlu wszystkie prace biurowe czy pracownicze robilem przez weekend. Teraz ta samo robote robie po godzinach lub w wolna niedzielę ale juz niestety za darmo. Nikogo to nie interesuje ze w piatek i w soboty na sklepach jest bardzo duzy ruch i po prostu nie ma czasu. Przed zakazem za ta prace mi placili a teraz oficjalnie mam wolne ale nieoficjalnie jestem w pracy i pracuje za darmo. Jestem pracownikiem ktory w handlu pracuje od pobad 20 lat.

 • mm 17.02.2020

  @Pozhoga- jeśli chcemy mówić o jakiś trendach to trudno publikować badania na zlecenie pracowników handlu (grupy bezpośrednio zaangażowana). Z góry wiadomo, że będzie ono nieobiektywne.
  W kwestii samego zakazu handlu to absurd. Powinno być wprowadzone: obowiązkowo 2 niedziele wolne dla pracownika. Co tutaj mówić, regulacja wymyślona pod swój elektorat (małe miasta) a nie aby realnie poprawić sytuację w handlu. Swoją drogą czego oczekiwać od polityków, któzy przekazują 2 mld pln na tubę propagandową.

 • Pozhoga 17.02.2020

  Poproszę o informację na czyje zlecenie ta firma zrobiła te badania - tak sobie myślę, że nie na zlecenie pracowników handlu.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.